Skip to product information
Samsung Chromebook Plus 15 XE550XGA-KC1DE
€601,00 EUR
Chromebook, 15.6 inch, Full HD, aspect ratio 16:9, Intel Core 3 100U, 8 GB RAM, 256 GB SSD storage, Intel Graphics, Chrome OS, Google Gemini, 1.17 kg
general
| Notebook type | Chromebook |
Display
| Display size | 15.6 inch |
| Screen diagonal | 39.624 cm |
| Display technology | Full HD |
| Display resolution | 1,920 x 1,080 pixels |
| Displays | AMOLED, Widescreen |
| Aspect ratio | 16:9 |
Processor
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor type | Intel Core 3 |
| Processor | Intel Core 3 100U |
| Processor codename | Raptor Lake-U Refresh |
| Number of processor cores | 6 |
| Clock frequency | 0.9 GHz |
| max. turbo clock | 4.7 GHz |
| Power consumption max. (TDP) | 15 Watt |
| Cache level | L3 |
| Cache | 10 MB |
RAM
| RAM | 8 GB |
Storage
| Number of hard drives (installed) | 1 |
| Hard drive type | SSD hard drive |
| SSD storage | 256 GB |
Graphics
| Graphics card manufacturer | Intel |
| Graphics card | Intel Graphics |
| Graphics memory | Shared Memory |
| Video output | HDMI |
Operating system
| Operating system | Chrome OS |
AI
| AI feature | Google Gemini |
| AI functions | Image generation, information summarization, chat assistant, text creation, note summarization, image editing |
Connectivity
| Ports | 1 x USB 3.2, 2 x USB 3.1, headphone output, microphone input |
| Card reader | integrated |
| supported card types | microSD |
Communication
| Data communication | WLAN, Bluetooth |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.3 |
| WLAN standard | IEEE 802.11ax |
Camera
| Webcam | integrated |
| Camera function | HD-capable |
| Camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
Sound
| Number of speakers | 2 |
| Speaker power | 2 x 1.5 Watt |
| Speaker system | Stereo |
Power supply
| Watt-hours | 68 Wh |
| Power adapter | 45 Watt |
Dimensions & Weight
| Form factor | Clamshell |
| Color | blue |
| Depth | 22.6 cm |
| Height | 12 mm |
| Width | 35.5 cm |
| Weight | 1.17 kg |
Further features
| Features | USB-C, card reader, webcam |
| Market launch | 2024 |