Skip to product information
Samsung Essential S3 (S39GD) S32D396GAU
€153,00 EUR
Full HD Monitor, 31.5 inch, 1,920 x 1,080 pixels, 100 Hz, VA, 16:9, response time 4 ms, 3,000:1, brightness 250 cd/m², 1,500 R, HDMI, with speakers
general
| Product types | Full HD monitor, Curved monitor |
| Series | Samsung Essential S3 |
Display properties
| Screen size | 31.5 inch |
| Screen diagonal | 80 cm |
| Panel technology | VA |
| Resolution | 1,920 x 1,080 pixels |
| Screen format | 16:9 |
| Refresh rate | 100 Hz |
| Response time | 4 ms |
| Contrast ratio (typical) | 3,000:1 |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Color depth | 8 Bit |
| Displayable colors | 16.7 million |
| FOV | 178/178 ° |
Connections
| Number of HDMI inputs | 1 |
| HDMI version | HDMI 1.4 |
| Number of VGA inputs | 1 |
| Audio connections | Headphone output (3.5mm jack) |
| Power supply position | external |
Features
| Functions | flicker-free, Low Blue Light |
| Integrated devices | Speakers |
| Comfort features | Wall mount |
| Features | Kensington Lock |
| Suitable for | Office |
Design
| Curved radius | 1,500 R / 1.5 m |
| VESA standard | 75 x 75 |
| Ergonomic feature | Tilt function (tiltable) |
| Tilt range | -2 - 22 ° |
| Display surface | matte |
| Frame color | black |
| Frame surface | matte |
| Frame feature | Ultra-slim bezel |
| Stand color | black |
| Stand shape | T-shape |
Energy consumption
| Energy efficiency class SDR | E |
| Power consumption SDR | 26 kWh/1000h |
| Power consumption in operation | 26 watts |
| Power consumption standby | 0.5 watts |