Skip to product information
Samsung Galaxy A05 64GB Black
€324,00 EUR
LTE Smartphone, 6.7 inch, HD, 60 Hz, 50 MP, 4 GB RAM, 64 GB internal storage, Helio G85, Android 13, 5,000 mAh, expandable memory
general
| Product types | LTE Smartphone, Dual SIM Phone, Phablet, Android Phone |
General
| Market launch | 2023 |
| Series | Samsung Galaxy A, Samsung Galaxy |
| Smartphone class | Entry-level |
Display
| Display size | 6.7 inch / 17.018 cm |
| Display resolution | 1,600 x 720 pixels / HD |
| Display type | LCD |
| Refresh rate | 60 Hz |
| Display aspect ratio | 20:9 |
| Display special features | Waterdrop notch |
| Pixel density | 262 ppi |
Main camera
| Camera technology | Dual camera |
| Camera 1 | Wide angle, f/1.8, 50MP |
| Camera 2 | f/2.4, 2MP, depth sensor |
| Flash | LED flash |
| Focus function | Autofocus |
| Main camera video recording | Full HD (60/30fps) |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | Wide angle, 8MP, f/2 |
Hardware
| RAM | 4 GB |
| Internal storage | 64 GB |
| Max. memory expansion | 1,000 GB |
| Processor manufacturer | Mediatek |
| Processor type | Helio G85 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock speed | 2 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Mali G52 MC2 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM standby, Separate SD/SIM slots |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory cards | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Sensors | Accelerometer (G-Sensor), Proximity sensor |
| Location services | Galileo, GPS, BeiDou, GLONASS |
Software
| Available operating system | Android 13 |
| Pre-installed apps | Google Play Store, Google Services |
Communication
| Mobile communication standards | 2G, 3G, 4G |
| Mobile data communication | GPRS, LTE, EDGE, WCDMA, HSPA, GSM |
| LTE frequency bands | B20, B7, B1, B5, B8, B38, B40, B41, B3 |
| Local connections | Wi-Fi Direct, Dual-band WLAN, Bluetooth, WLAN |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 3 (g), WiFi 2 (a), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.3 |
Interfaces
| Connections | USB-C, 3.5mm jack |
| USB standards | 2.0, OTG (On-The-Go) |
Housing
| Design | Bar phone |
| Color | black |
| Housing material | Plastic frame |
| Physical buttons | Power button, Volume control |
| Weight | 195 g |
| Height | 168.8 mm |
| Width | 78.2 mm |
| Depth | 8.8 mm |
Battery & Run times
| Battery capacity | 5,000 mAh |
| Battery features | Fixed battery, Fast charging function |
| Charging current specification | 25W |