Skip to product information
Samsung Galaxy A06 Black (6GB)
€191,00 EUR
LTE Smartphone, 6.7 inch, HD, 60 Hz, 50 MP, 6 GB RAM, 128 GB internal memory, Helio G85, Android 14, 5,000 mAh, expandable memory
general
| Product types | LTE Smartphone, Android Phone, Phablet |
General
| Market launch | 2024 |
| Series | Samsung Galaxy, Samsung Galaxy A |
| Smartphone Class | Entry-level |
Display
| Display size | 6.7 inch / 17.018 cm |
| Display resolution | 1,600 x 720 pixels / HD |
| Display type | LCD |
| Refresh rate | 60 Hz |
| Display aspect ratio | 20:9 |
| Display special features | Waterdrop notch |
| Pixel density | 262 ppi |
| Brightness | 560 cd/m² |
| Contrast | 1,500:1 |
Main camera
| Camera technology | Dual camera |
| Camera 1 | 50MP, wide-angle, f/1.8 |
| Camera 2 | 2MP, depth sensor, f/2.4 |
| Flash | LED flash |
| Focus function | Phase-detection autofocus (PDAF) |
| Main camera video recording | Full HD (60/30fps) |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 8MP, wide-angle, f/2 |
Hardware
| RAM | 6 GB |
| Internal storage | 128 GB |
| Max. memory expansion | 1,000 GB |
| Processor manufacturer | Mediatek |
| Processor type | Helio G85 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 2 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Mali G52 MC2 |
| AnTuTu Benchmark v10 (~) | 182,000 |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory cards | microSDHC, microSDXC, microSD |
| Sensors | Proximity sensor, Accelerometer (G-sensor), Fingerprint sensor |
| Location services | GPS, A-GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou |
| Multimedia function | FM radio |
Software
| Available operating system | Android 14 |
| Pre-installed apps | Google Play Store, Google Services |
Communication
| Mobile communication standards | 2G, 3G, 4G |
| Mobile data communication | EDGE, GPRS, GSM, LTE, WCDMA, UMTS |
| LTE frequency bands | B1, B3, B5, B7, B8, B20, B28, B38, B40, B41 |
| Local connections | Wi-Fi Direct, Bluetooth, WLAN, Dual-band WLAN |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.3 |
Interfaces
| Ports | USB-C, 3.5mm jack |
| USB standard | 2.0 |
Housing
| Form factor | Bar phone |
| Color | black |
| Housing material | Plastic |
| Physical buttons | Power button, Volume control |
| Fingerprint sensor position | side |
| Weight | 189 g |
| Height | 167.3 mm |
| Width | 77.3 mm |
| Depth | 8 mm |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 5,000 mAh |
| Battery | Li-Polymer |
| Charging current specification | 25W |
Further features
| Integrated security | Fingerprint |