Skip to product information
Samsung Galaxy A16 5G Enterprise Edition 128GB Blue Black
€212,00 EUR
Dual-SIM mobile phone, 6.7 inch, Full HD, 90 Hz, 50 MP, 4 GB RAM, 128 GB internal storage, Exynos 1330, Android 14, 5,000 mAh, expandable storage
general
| Product types | Dual-SIM Phone, Android Phone, Phablet, LTE Smartphone, 5G Phone |
General
| Market launch | 2024 |
| Series | Samsung Galaxy, Samsung Galaxy A |
| Smartphone class | Entry-level |
| Product highlights | latest mobile communication standard 5G |
Display
| Display size | 6.7 inches / 17.018 cm |
| Display resolution | 2,340 x 1,080 pixels / Full HD |
| Display type | AMOLED |
| Refresh rate | 90 Hz |
| Display aspect ratio | 19.5:9 |
| Display special features | Always On Display, Waterdrop-Notch, Super AMOLED Display |
| Pixel density | 385 ppi |
Main camera
| Camera technology | Triple camera |
| Camera 1 | Wide angle, f/1.8, 50MP |
| Camera 2 | Ultra-wide angle, f/2.2, 5MP |
| Camera 3 | Macro, f/2.4, 2MP |
| Flash | LED flash |
| Focus function | Autofocus |
| Digital zoom | 10x |
| Recording functions | Panorama, Slow motion, Time-lapse, HDR |
| Main camera video recording | Full HD (30fps) |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | Wide angle, f/2, 13MP |
| Selfie video recording | Full HD (30fps) |
Hardware
| RAM | 4 GB |
| Internal storage | 128 GB |
| Max. storage expansion | 1,000 GB |
| Processor manufacturer | Samsung |
| Processor type | Exynos 1330 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 2.4 GHz |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM Standby, Hybrid SIM slot |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory cards | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Sensors | Accelerometer (G-sensor), Ambient light sensor, Gyroscope, Proximity sensor, Magnetometer, Fingerprint sensor |
| Location services | GPS, GLONASS, A-GPS, BeiDou, QZSS, Galileo |
Software
| Available operating system | Android 14 |
| Update guarantee | 6 years Android updates, 6 years security patches |
| User interface | One UI 6.1 |
| Pre-installed apps | Google Services, Google Play Store |
Communication
| Mobile communication standards | 2G, 4G, 3G, 5G |
| Mobile data communications | GPRS, UMTS, GSM, LTE, EDGE, WCDMA, HSPA |
| Local connections | WLAN, Wi-Fi Direct, NFC, Bluetooth, Dualband WLAN |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 3 (g), WiFi 2 (a), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.3 |
Interfaces
| Connection | USB-C |
| USB standard | 2.0 |
Housing
| Design | Bar phone |
| Color | black |
| Housing materials | Plastic, plastic frame |
| Protection class | IP54 |
| Physical buttons | On/Off button, Volume controls |
| Fingerprint sensor position | Side |
| Weight | 200 g |
| Height | 164.4 mm |
| Width | 77.9 mm |
| Depth | 7.9 mm |
Battery & Run times
| Battery capacity | 5,000 mAh |
| Battery features | Built-in battery, Fast charging function |
| Charging current specification | 25W |
| Internet usage | up to 15 h (LTE), up to 16 h (WLAN) |
| Video playback | up to 18 h |
| Audio playback | up to 79 h |
Other features
| Integrated security | Fingerprint |