Skip to product information
Samsung Galaxy A36 Enterprise Edition 128GB Awesome Black
€258,00 EUR
LTE Smartphone, 6.7 inch, Full HD, 120 Hz, 50 MP, 6 GB RAM, 128 GB internal storage, Snapdragon 6 Gen 3, Android 15, 5,000 mAh
general
| Product types | LTE Smartphone, 5G Phone, Dual-SIM Phone, Android Phone, Phablet |
General
| Market launch | 2025 |
| Series | Samsung Galaxy, Samsung Galaxy A |
| Smartphone class | Mid-range |
| Product highlights | latest mobile communication standard 5G |
Display
| Display size | 6.7 inch / 17.018 cm |
| Display resolution | 2,340 x 1,080 pixels / Full HD |
| Display type | AMOLED |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display aspect ratio | 19.5:9 |
| Display features | Always On Display, Punch-Hole Display, Super AMOLED Display |
| Display material | Gorilla Glass Victus+ |
| Display property | scratch-resistant |
| Pixel density | 385 ppi |
| Brightness | 1,200 cd/m² |
Main camera
| Camera technology | Triple camera, 4k video recording, optical image stabilization |
| Camera 1 | Wide-angle, f/1.8, 50MP, OIS |
| Camera 2 | 8MP, Ultra-wide angle, f/2.2, 123° |
| Camera 3 | 5MP, Macro, f/2.4 |
| Focus function | Phase-detection autofocus (PDAF) |
| Image stabilizer | optical (OIS) |
| Main camera video recording | 4K (30fps), Full HD (30fps) |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | Wide-angle, f/2.2, 12MP |
| Selfie video recording | 4K (30fps), Full HD (30fps) |
Hardware
| RAM | 6 GB |
| Internal storage | 128 GB |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor type | Snapdragon 6 Gen 3 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| max CPU clock rate | 2.4 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Adreno 710 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM standby |
| SIM cards | Nano-SIM, eSIM |
| Memory card | without slot |
| Sensors | Accelerometer (G-sensor), Gyroscope, Proximity sensor, Magnetometer, Fingerprint sensor |
| Location services | GPS, GLONASS, A-GPS, BeiDou, QZSS, Galileo |
| Audio feature | Stereo speakers |
Software
| available operating system | Android 15 |
| Update guarantee | 6 years of Android updates, 6 years of security patches |
| User interface | One UI 7 |
| pre-installed apps | Google Play Store, Google Services |
| AI function | Awesome Intelligence |
| AI feature | Circle to Search |
Communication
| Mobile communication standards | 2G, 4G, 3G, 5G |
| mobile data communication | GPRS, UMTS, GSM, LTE, EDGE, WCDMA, HSPA, NSA, SA, SUB6 |
| LTE frequency bands | B20, B17, B66, B1, B2, B5, B8, B12, B7, B40, B38, B41, B4, B28, B25, B26, B32, B3 |
| local connections | NFC, Bluetooth, Dual-band Wi-Fi, Wi-Fi |
| Wi-Fi standards | WiFi 1 (b), WiFi 3 (g), WiFi 2 (a), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 6 (ax) |
| Wi-Fi frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.4 |
Interfaces
| Port | USB-C |
| USB standards | 2.0, OTG (On-The-Go) |
Housing
| Design | Bar phone |
| Color | black |
| Housing materials | hardened glass, plastic frame |
| Housing features | dustproof, waterproof |
| Waterproof | up to 1.5m for 30min |
| Protection class | IP67 |
| Physical buttons | On/Off button, Volume control |
| Fingerprint sensor position | Front, in the display |
| Weight | 195 g |
| Height | 162.7 mm |
| Width | 78.2 mm |
| Depth | 7.4 mm |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 5,000 mAh |
| Battery features | non-removable battery, fast charging function |
| Charging current specification | 45W |
| Video playback | up to 29 h |
Further features
| Integrated security | Fingerprint, Facial recognition, Samsung Knox Vault |