Skip to product information
Samsung Galaxy Book Edge 16
€1.120,00 EUR
Multimedia Notebook, 16 inch, 2.8K, aspect ratio 16:10, 16 GB RAM, Qualcomm Adreno X Elite, Samsung Galaxy AI, 1.55 kg
general
| Notebook Type | Multimedia Notebook |
| Series | Samsung Galaxy Book |
Display
| Display Size | 16 inch |
| Screen Diagonal | 40.64 cm |
| Display Technology | 2.8K |
| Display Resolution | 2,880 x 1,800 pixels |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Brightness | 500 cd/m² |
Processor
| Processor Manufacturer | Qualcomm |
| Processor Type | Qualcomm Snapdragon X Elite |
| Processor Codename | Oryon |
| Number of Processor Cores | 12 |
| Cache | 42 MB |
RAM
| RAM | 16 GB |
Storage
| Number of Hard Drives (installed) | 1 |
| Hard Drive Type | SSD Hard Drive |
Graphics
| Graphics Card | Qualcomm Adreno X Elite |
| Graphics Memory | Shared Memory |
| Video Outputs | HDMI 2.1, Thunderbolt 4 |
AI
| AI Features | Samsung Galaxy AI, Microsoft Copilot |
| AI Functions | Summarizing information, Live translation, Live subtitles, Summarizing notes, Image enhancement during video calls, Image generation, Image editing, Chat assistant, Search by gesture, Access to Samsung mobile devices, Transcription assistance, Slow motion mode, Text creation |
| AI Processor | Qualcomm Hexagon |
Connectivity
| Ports | 2 x USB 4.0, 1 x USB 3.2, Headphone output, Microphone input |
| Card Reader | integrated |
| Supported Card Types | microSD |
Communication
| Data Communication | WLAN, Bluetooth |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.3 |
| WLAN Standard | IEEE 802.11be |
Camera
| Webcam | 2.0 Megapixel |
| Camera Function | HD-capable |
| Camera Resolution | 1920 x 1080 pixels |
Sound
| Number of Speakers | 4 |
| Speaker System | Dolby Atmos |
Power Supply
| Watt-hours | 61 Wh |
Dimensions & Weight
| Form Factor | Clamshell |
| Depth | 25 cm |
| Height | 12 mm |
| Width | 35.5 cm |
| Weight | 1.55 kg |
Further Features
| Equipment | USB-C, speakers, card reader, webcam |
| Market Launch | 2024 |