Skip to product information
Samsung Galaxy S24 FE 128GB Blue
€418,00 EUR
Dual-SIM phone, 6.7 inch, Full HD, 120 Hz, 50 MP, 8 GB RAM, 128 GB internal storage, Exynos 2400e, Android 14, 4,700 mAh
general
| Product types | Dual-SIM phone, Android phone, Phablet, LTE smartphone, 5G phone, AI phone |
General
| Market launch | 2024 |
| Series | Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy AI |
| Smartphone class | Mid-range |
| Product highlights | latest mobile standard 5G, Desktop mode, optical camera zoom |
Display
| Display size | 6.7 inches / 17.018 cm |
| Display resolution | 2,340 x 1,080 pixels / Full HD |
| Display type | AMOLED |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display aspect ratio | 19.5:9 |
| Display special features | Always On Display, punch-hole display, Dynamic Amoled 2X |
| Display material | Gorilla Glass Victus+ |
| Display property | scratch-resistant |
| Pixel density | 385 ppi |
| Brightness | 1,900 cd/m² |
Main camera
| Camera technology | Triple camera, 4k video recording, optical image stabilization, optical zoom, 8k video recording |
| Camera 1 | Wide-angle, f/1.8, 50MP, OIS, 24mm |
| Camera 2 | Ultra-wide angle, f/2.2, 12MP, 123° |
| Camera 3 | f/2.4, telephoto camera, OIS, 8MP, 3x optical zoom, 75mm |
| Flash | LED Flash |
| Focus functions | Dual Pixel Autofocus, Phase Detection Autofocus (PDAF) |
| Optical zoom | 3x |
| Digital zoom | 30x |
| Recording functions | HDR, Night mode, scene recognition, Portrait mode, AI functions, slow motion, time-lapse, sports mode |
| Main camera video recording | Full HD (60/30fps), 4k (60/30fps), 8K (24fps) |
| Camera feature | Super HDR, Adaptive Pixel Sensor, Instant SlowMo, Portrait Studio |
| DxO Mark (Camera Index) | 133 |
| DxO Mark | 163 (maximum score awarded 05/2024) |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | Wide-angle, f/2.4, 26mm, 10MP |
| Selfie video recording | 4K (60/30fps), Full HD (60/30fps) |
Hardware
| RAM | 8 GB |
| Internal storage | 128 GB |
| Processor manufacturer | Samsung |
| Processor type | Exynos 2400e |
| Processor core | Deca-Core (10) |
| Max CPU clock rate | 3.11 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Xclipse 940 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM Standby, Hybrid SIM slot |
| SIM cards | Nano-SIM, eSIM |
| Memory card | no slot |
| Sensors | Accelerometer (G-sensor), Gyroscope, Proximity sensor, Magnetometer, Fingerprint sensor |
| Location services | GPS, GLONASS, A-GPS, BeiDou, QZSS, Galileo, NavIC |
| Audio features | Stereo speakers, Dolby Atmos |
Software
| Available operating system | Android 14 |
| Update guarantee | 7 years of security patches, 7 years of Android updates |
| User interface | One UI 6.1 |
| Pre-installed apps | Google Services, Google Play Store |
| AI functions | Live voice translation, Live text translation, object search in images, summarizing information, improved photo capturing, image editing |
| AI feature | Circle to Search |
Communication
| Mobile communication standards | 2G, 4G, 3G, 5G |
| Mobile data communications | GPRS, HSDPA, UMTS, GSM, LTE, EDGE, WCDMA, LTE-Advanced, NSA, SA, SUB6 |
| LTE frequency bands | B20, B7, B66, B32, B1, B2, B5, B8, B12, B17, B19, B38, B40, B41, B4, B28, B25, B26, B18, B3 |
| Local connections | WLAN, NFC, Wi-Fi Direct, Bluetooth, dual-band WLAN, tri-band WLAN |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 3 (g), WiFi 2 (a), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 6 (ax) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz, 6 GHz |
| Bluetooth version | 5.3 |
Interfaces
| Port | USB-C |
| USB standards | OTG (On-The-Go), 3.2 Gen 1 |
Casing
| Design | Bar phone |
| Color | blue |
| Housing materials | hardened glass, aluminum frame |
| Housing properties | dustproof, waterproof |
| Waterproof | up to 1.5m for 30min |
| Protection class | IP68 |
| Physical buttons | Power button, Volume control |
| Fingerprint sensor position | Front, in-display |
| Weight | 213 g |
| Height | 162 mm |
| Width | 77.3 mm |
| Depth | 8 mm |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 4,700 mAh |
| Battery features | non-removable battery, reverse wireless charging, wireless charging, fast charging function |
| Fast charging technologies | Quick Charge 2, Power Delivery 2.0 |
| Battery charging time | 50% in 30min |
| Charging current specifications | 15W Wireless Charging, 25W |
| Internet usage | up to 21 h (LTE), up to 21 h (WLAN) |
| Video playback | up to 28 h |
| Audio playback | up to 81 h |
Other features
| Integrated security | Fingerprint |
| Scope of delivery | USB cable, SIM card tool |