Skip to product information
Samsung Galaxy S24 Ultra 512GB Titanium Yellow
€1.144,00 EUR
5G mobile phone, 6.8 inch, Quad HD, 120 Hz, 200 MP, 12 GB RAM, 512 GB internal storage, Snapdragon 8 Gen 3, Android 14, 5,000 mAh
general
| Product types | 5G mobile phone, AI mobile phone, LTE smartphone, dual-SIM mobile phone, Android mobile phone, phablet |
General
| Market launch | 2024 |
| Series | Samsung Galaxy AI, Samsung Galaxy S |
| Smartphone class | High-end |
| Product highlights | Desktop mode, S Pen stylus, variable frame rate, Snapdragon 8 Gen 3, latest 5G mobile standard, Ultra Wideband (UWB), WiFi 7 |
Display
| Display size | 6.8 inches / 17.272 cm |
| Display resolution | 3,120 x 1,440 pixels / Quad HD |
| Display type | AMOLED |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display aspect ratio | 19.5:9 |
| Display features | Vision Booster, Dynamic AMOLED 2X, Dynamic Refresh Rate, Eye Comfort Shield, Always On Display, HDR10+ |
| Display material | Gorilla Armor |
| Display property | scratch-resistant |
| Pixel density | 505 ppi |
| Brightness | 2,600 cd/m² |
Main camera
| Camera technology | Quad camera, optical image stabilization, optical zoom, 8k video recording, 4k video recording |
| Camera 1 | Wide-angle, OIS, f/1.7, 24mm, 200MP |
| Camera 2 | OIS, f/3.4, 111mm, Periscope camera, 50MP |
| Camera 3 | f/2.4, 67mm, Telephoto camera, OIS, 10MP |
| Camera 4 | 12MP, Ultra-wide angle, f/2.2, 13mm, 120° |
| Flash | LED flash |
| Focus functions | Laser autofocus (LDAF), Dual Pixel autofocus, Phase-detection autofocus (PDAF) |
| Image stabilizer | optical (OIS) |
| Video stabilizer | optical (OIS) |
| Optical zoom | 5x |
| Hybrid zoom | 100x |
| Digital zoom | 10x |
| Recording functions | Slow motion, time-lapse, HDR, panorama, bokeh mode, bokeh videos, pro mode, portrait mode, night mode, food mode, AI functions, scene recognition, astro mode |
| Main camera video recording | 8K (30/24fps), 4K (120/60/30fps), Full HD (960/240/60/30fps) |
| Camera feature | Space Zoom, Nightography video, Super HDR, Dual Recording, Audio Zoom, Super Steady Video, Bixby Vision, AR Zone, QR Scanner, RAW Image |
| DxO Mark (Camera Index) | 144 |
| DxO Mark | 163 (max value awarded 05/2024) |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 12MP, Wide-angle, f/2.2 |
| Selfie recording functions | Portrait mode, Dual Pixel autofocus |
| Selfie video recording | Full HD (30fps), 4K (60/30fps) |
Hardware
| RAM | 12 GB |
| Internal storage | 512 GB |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor type | Snapdragon 8 Gen 3 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 3.3 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Adreno 750 |
| AnTuTu Benchmark v10 (~) | 1,824,000 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM standby, Dual-SIM Nano/eSIM |
| SIM cards | Nano-SIM, eSIM |
| Memory card | without slot |
| Sensors | Proximity sensor, Hall sensor, Brightness sensor, Gyroscope, Accelerometer (G-sensor), Magnetometer, Barometer, Fingerprint sensor |
| Location services | Dual GPS, GPS, A-GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou, QZSS |
| Audio features | Stereo speakers, aptX support, Dolby Atmos, LDAC |
Software
| Available operating system | Android 14 |
| Update guarantee | 7 years of security patches, 7 years of Android updates |
| User interface | One UI 6.1 |
| Pre-installed apps | Google Play Store, Google Services |
| AI functions | Live voice translation, live text translation, object search in images, information summarization, improved photo capture, image editing |
| AI features | Samsung Galaxy AI, Circle to Search, Google Lens, AI Zoom |
Communication
| Mobile communication standards | 5G, 4G, 3G, 2G |
| Mobile data communications | VoLTE, NSA, SA, EDGE, GPRS, GSM, LTE, WCDMA, UMTS, LTE-Advanced, HSDPA |
| LTE frequency bands | B20, B13, B66, B32, B25, B1, B2, B5, B8, B12, B7, B19, B17, B38, B39, B40, B41, B4, B28, B26, B18, B3 |
| Local connections | Bluetooth, USB tethering, Bluetooth tethering, Wi-Fi hotspot, MIMO WLAN, dual-band WLAN, tri-band WLAN, WLAN, NFC, Wi-Fi Direct, Miracast, Ultra-wideband sensor (UWB) |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 6e |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz, 6 GHz |
| Bluetooth version | 5.3 |
Interfaces
| Port | USB-C |
| USB standards | OTG (On-The-Go), 3.2 |
| Port position | Headphone at bottom |
Housing
| Design | Bar phone |
| Color | yellow |
| Housing materials | hardened glass, titanium frame |
| Housing properties | waterproof, dustproof |
| Waterproof | up to 1.5m for 30min |
| Protection class | IP68 |
| Physical buttons | On/Off button, volume control |
| Fingerprint sensor position | Front, in the display |
| Weight | 232 g |
| Height | 162.3 mm |
| Width | 79 mm |
| Depth | 8.6 mm |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 5,000 mAh |
| Battery | Li-Ion |
| Battery features | permanently installed battery, fast charging function, wireless charging, reverse wireless charging |
| Fast charging technology | Power Delivery 3.0 |
| Charging current specifications | 45W, 4.5W reverse wireless charging, 15W wireless charging |
| Video playback | up to 30 h |
| Audio playback | up to 95 h |
Other features
| Input method | Gesture control |
| Accessibility | Hands-free, vibrating alert, one-hand mode |
| Integrated security features | Fingerprint, Samsung KNOX, Private Folder, facial recognition, Dual Messenger, emergency SOS |
| Scope of delivery | USB cable, quick guide, SIM card tool |