Skip to product information
Samsung Galaxy S25 Ultra 1TB Titanium Jet Black
€1.364,00 EUR
5G mobile phone, 6.8 inch, Quad HD, 120 Hz, 200 MP, 12 GB RAM, 1,000 GB internal storage, Snapdragon 8 Elite, Android 15, 5,000 mAh
general
| Product types | 5G mobile phone, LTE smartphone, AI mobile phone, dual SIM mobile phone, Android mobile phone, phablet |
General
| Market launch | 2025 |
| Series | Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy AI |
| Smartphone class | High-End |
| Product highlights | Desktop mode, Qualcomm Snapdragon 8 Elite, bright display, optical camera zoom, phone with stylus, latest mobile communication standard 5G |
Display
| Display size | 6.8 inch / 17.272 cm |
| Display resolution | 3,120 x 1,440 pixels / Quad HD |
| Display type | AMOLED |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display aspect ratio | 19.5:9 |
| Display special features | Dynamic Amoled 2X, adaptive refresh rate, adaptive brightness, Always On Display, punch-hole display |
| Display material | Gorilla Armor 2 |
| Display characteristic | scratch-resistant |
| Pixel density | 500 ppi |
| Brightness | 2,600 cd/m² |
Main camera
| Camera technology | Quad camera, 8k video recording, 4k video recording, optical zoom, optical image stabilization |
| Camera 1 | 24mm, 200MP, wide-angle, f/1.7, OIS |
| Camera 2 | 120°, 50MP, ultra-wide-angle, f/1.9 |
| Camera 3 | Periscope camera, 5x optical zoom, 50MP, 111mm, telephoto camera, f/3.4, OIS |
| Camera 4 | 3x optical zoom, 10MP, 67mm, telephoto camera, f/2.4, OIS |
| Flash | LED flash |
| Focus functions | Dual Pixel autofocus, phase-focus (PDAF) |
| Image stabilizer | optical (OIS) |
| Video stabilizers | electronic (EIS), optical (OIS) |
| Optical zoom | 5x |
| Hybrid zoom | 100x |
| Digital zoom | 20x |
| Recording functions | Bokeh mode, stereo video recording, dual-view video, food mode, HDR, AI functions, night mode, panorama, portrait mode, pro mode, program automatic, continuous shooting, scene recognition, slow motion, time-lapse |
| Main camera video recording | 4K (120/60/30fps), Full HD (240/60/30fps), 8K (30/24fps) |
| Camera feature | Super Steady Video, Adaptive Pixel Sensor, Best Face, LOG profile, 10Bit HDR, RAW Image, HEIF format |
| DxO Mark (Camera Index) | 146 |
| DxO Mark | 163 (maximum value assigned 05/2024) |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 26mm, 12MP, wide-angle, f/2.2 |
| Selfie recording functions | Dual Pixel autofocus, portrait mode, time-lapse, panorama, gesture recognition |
| Selfie video recording | 4K (60/30fps) |
Hardware
| RAM | 12 GB |
| Internal storage | 1,000 GB |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor type | Snapdragon 8 Elite |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 4.32 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Adreno 830 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM standby |
| SIM cards | Nano-SIM, eSIM |
| Memory card | without slot |
| Sensors | Proximity sensor, Hall sensor, ambient light sensor, gyroscope, accelerometer (G-sensor), magnetometer, barometer, fingerprint sensor |
| Location services | GPS, A-GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou, QZSS, Dual GPS |
| Audio features | Stereo speakers, noise cancellation, Dolby Atmos |
Software
| Available operating system | Android 15 |
| Update guarantee | 7 years Android updates, 7 years security patches |
| User interface | One UI 7 |
| Pre-installed apps | Google Play Store, Google Services |
| AI function | improved photo captures |
| AI features | Circle to Search, Live Video, Screen Share, Now Brief, Now Bar, AI Select |
Communication
| Mobile communication standards | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Mobile data communications | EDGE, GPRS, GSM, LTE, WCDMA, LTE-Advanced, UMTS, HSPA, SA, NSA, SUB6, HSDPA, VoLTE |
| LTE frequency bands | B1, B2, B3, B4, B5, B7, B8, B12, B13, B17, B18, B19, B20, B25, B26, B28, B32, B66 |
| Local connections | Triband Wi-Fi, Wi-Fi Hotspot, Ultra-wideband sensor (UWB), Wi-Fi Direct, Wi-Fi Calling (VoWiFi), Bluetooth, WLAN, Dualband Wi-Fi, NFC |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 6 (ax), WiFi 7 |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz, 6 GHz |
| Bluetooth version | 5.3 |
Interfaces
| Connection | USB-C |
| USB standards | 3.2, DisplayPort, OTG (On-The-Go) |
Housing
| Design | Bar phone |
| Color | black |
| Housing materials | Titanium frame, hardened glass |
| Housing features | waterproof, dustproof |
| Waterproof | up to 1.5m for 30min |
| Protection class | IP68 |
| Physical buttons | On/Off button, volume control |
| Fingerprint sensor position | Front, in the display |
| Weight | 218 g |
| Height | 162.8 mm |
| Width | 77.6 mm |
| Depth | 8.2 mm |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 5,000 mAh |
| Battery | Li-Ion |
| Battery features | fixed installed battery, wireless charging, fast charging function, Reverse Wireless Charging, Qi2 |
| Battery charging time | 100% in 69min |
| Charging current specifications | 45W, 25W Wireless Charging, 4.5W Reverse Wireless Charging |
| Internet usage | up to 28 h (WLAN), up to 29 h (LTE) |
| Video playback | up to 31 h |
| Audio playback | up to 95 h |
Other features
| Input method | Gesture control |
| Accessibility | hands-free, one-handed mode, vibration alarm |
| Integrated security features | Emergency SOS, fingerprint, facial recognition |
| Scope of delivery | USB cable, SIM card tool |
| Remark | Samsung DeX / Samsung Wireless DeX |