Skip to product information
Samsung Galaxy S26 Ultra 1TB Cobalt Violet
€1.419,00 EUR
5G mobile phone, 6.9 inch, Quad HD, 120 Hz, 200 MP, 16 GB RAM, 1,000 GB internal memory, Snapdragon 8 Elite Gen 5, Android 16, 5,000 mAh
general
| Product types | 5G mobile phone, LTE smartphone, AI mobile phone, dual-SIM mobile phone, Android mobile phone, phablet |
General
| Market launch | 2026 |
| Series | Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy AI |
| Smartphone class | High-End |
| Product highlights | Desktop mode, bright display, optical camera zoom, phone with stylus, latest 5G mobile standard, Qualcomm Snapdragon 8 Elite |
Display
| Display size | 6.9 inches / 17.526 cm |
| Display resolution | 3,120 x 1,440 pixels / Quad HD |
| Display type | AMOLED |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display aspect ratio | 19.5:9 |
| Display special features | Dynamic AMOLED 2X, adaptive refresh rate, Adaptive Brightness, Always On Display, Punch-Hole-Display |
| Display material | Gorilla Armor 2 |
| Display property | scratch-resistant |
| Pixel density | 500 ppi |
| Screen-to-body ratio | 91.5 % |
| Brightness | 2,600 cd/m² |
Main camera
| Camera technology | Quad camera, 8k video recording, 4k video recording, optical zoom, optical image stabilization |
| Camera 1 | 200MP, wide-angle, OIS, 24mm, f/1.4 |
| Camera 2 | 50MP, ultra-wide-angle, f/1.9, 120° |
| Camera 3 | 50MP, periscope camera, telephoto camera, 111mm, OIS, 5x optical zoom, f/2.8 |
| Camera 4 | 10MP, telephoto camera, f/2.4, OIS, 67mm, 3x optical zoom |
| Flash | LED flash |
| Focus functions | Dual Pixel Autofocus, Phase-Focus (PDAF) |
| Image stabilizer | optical (OIS) |
| Video stabilizers | optical (OIS), electronic (EIS) |
| Optical zoom | 5x |
| Hybrid zoom | 100x |
| Digital zoom | 20x |
| Recording functions | Bokeh mode, Dual-View Video, Food Mode, HDR, AI functions, Night Mode, Panorama, Portrait Mode, Pro Mode, Program Automatic, Continuous Shooting, Scene Detection, Slow Motion, Time-Lapse, Stereo Video Recording |
| Main camera video recording | 8K (30/24fps), 4K (120/60/30fps), Full HD (240/60/30fps) |
| Camera feature | Adaptive Pixel Sensor, RAW Image, HEIF Format, LOG Profile, 10Bit HDR, Super Steady Video, Best Face |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 12MP, wide-angle, f/2.2, 26mm |
| Selfie recording functions | Dual Pixel Autofocus, Portrait Mode, Time-Lapse, Panorama, Gesture Recognition |
| Selfie video recording | 4K (60/30fps) |
Hardware
| RAM | 16 GB |
| Internal storage | 1,000 GB |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor type | Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 4.74 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Adreno 840 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM Standby |
| SIM cards | Nano-SIM, eSIM |
| Memory card | without slot |
| Sensors | Proximity sensor, Hall sensor, Brightness sensor, Gyroscope, Accelerometer (G-sensor), Magnetometer, Barometer, Fingerprint sensor |
| Location services | GPS, A-GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou, QZSS, Dual GPS |
| Audio features | Stereo speakers, Noise cancellation, Dolby Atmos |
Software
| Available operating system | Android 16 |
| Update guarantee | 7 years Android updates, 7 years security patches |
| User interface | One UI 8.5 |
| Pre-installed apps | Google Play Store, Google Services |
| AI function | improved photo captures |
| AI features | Circle to Search, Live Video, Screen Share, Now Brief, Now Bar, AI Select |
Communication
| Mobile standards | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Mobile data communications | EDGE, GPRS, GSM, LTE, WCDMA, LTE-Advanced, UMTS, HSPA, SA, NSA, SUB6, HSDPA, VoLTE |
| LTE frequency bands | B1, B2, B3, B4, B5, B7, B8, B12, B13, B17, B18, B19, B20, B25, B26, B28, B32, B66 |
| Local connections | Triband WLAN, Wi-Fi Hotspot, Ultra-wideband sensor (UWB), Wi-Fi Direct, WiFi-Calling (VoWiFi), Bluetooth, WLAN, Dualband WLAN, NFC |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 6 (ax), WiFi 7 |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz, 6 GHz |
| Bluetooth version | 5.4 |
Interfaces
| Connection | USB-C |
| USB standards | 3.2, DisplayPort, OTG (On-The-Go) |
Housing
| Design | Bar phone |
| Color | violet |
| Housing materials | Aluminum frame, hardened glass |
| Housing features | waterproof, dustproof |
| Waterproof | up to 1.5m for 30min |
| Protection class | IP68 |
| Physical buttons | On/Off button, Volume control |
| Fingerprint sensor position | Front, in-display |
| Weight | 214 g |
| Height | 163.6 mm |
| Width | 78.1 mm |
| Depth | 7.9 mm |
Battery & Run times
| Battery capacity | 5,000 mAh |
| Battery | Li-Ion |
| Battery features | fixed battery, wireless charging, fast charging function, Reverse Wireless Charging, Qi2.2 |
| Battery charging time | 75% in 30min |
| Charging current specifications | 25W Wireless Charging, 4.5W Reverse Wireless Charging, 60W |
Other features
| Input method | Gesture control |
| Accessibility | Hands-free, One-handed mode, Vibration alarm |
| Integrated security | Emergency SOS, Fingerprint, Face recognition |
| Scope of delivery | USB cable, SIM card tool |
| Note | Samsung DeX / Samsung Wireless DeX / 6 months free Gemini Advanced |