Skip to product information
Samsung Galaxy Tab A9+ 256GB WiFi gray 2025
€292,00 EUR
Gaming tablet, 11 inch, screen resolution 1,920 x 1,200 pixels, refresh rate 90 Hz, 8 GB RAM, 256 GB, Android 13, microSD, 8 MP, 491 g
general
| Tablet types | Gaming tablet, Android tablet, WiFi tablet |
| Series | Samsung Galaxy Tab |
| suitable for | Games, Movies |
Display
| Display size | 11 inches |
| Screen diagonal | 27.94 cm |
| Screen resolution | 1,920 x 1,200 pixels |
| Display type | Touchscreen, LED backlight, Widescreen, LCD |
| Touchscreen | capacitive, multitouch |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | 90 Hz |
Processor
| Clock speed | 2.2 GHz |
| Processor core | Octa-Core |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor type | Qualcomm Snapdragon |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 695 |
RAM
| RAM | 8 GB |
Storage
| Internal storage | 256 GB |
| Storage type | Flash storage |
Operating system
| Operating system | Android 13 |
expandable storage
| Card reader | integrated |
| supported memory cards | microSD |
| readable formats | microSD |
| max. memory expansion | 1,000 GB |
Communication
| Data communication | WLAN, Bluetooth |
| WLAN standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| WLAN frequencies | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.1 |
| mobile data communication | without cellular |
Camera
| max. camera resolution | 8 MP |
| Camera resolution | 3260 x 2144 pixels |
| Camera function | Autofocus |
| Video recording | 1080p |
| Front camera | 5.0 Megapixels |
Sound
| Speaker systems | Stereo, Dolby Atmos |
| Number of speakers | 4 |
Graphics
| Graphics card manufacturer | Qualcomm |
| Graphics card | Qualcomm Adreno 619 |
| Graphics memory | Shared Memory |
Power supply
| Battery | Lithium Polymer |
| Battery capacity | 7,040 mAh |
Dimensions & Weight
| Form factor | Slate PC |
| Color | gray |
| Length | 25.7 cm |
| Width | 16.9 cm |
| Height | 7 mm |
| Weight | 491 g |
Further features
| Connections | Headphone output, USB-C |
| USB version | USB 2.0 |
| Features | Dual-band antenna, Speakers |
| Outdoor functions | GPS, GLONASS, Beidou, Galileo |
| Tablet sensors | Accelerometer, Gyroscope, Hall sensor, Brightness sensor |
| Market launch | 2025 |