Skip to product information
Samsung Galaxy Tab S10+ 256GB WiFi gray
€745,00 EUR
Gaming tablet, 12.4 inch, 2,800 x 1,752 pixels screen resolution, 120 Hz refresh rate, 12 GB RAM, 256 GB, Android 14, microSDXC, Samsung Galaxy AI, 13 MP, 576 g
general
| Tablet types | Gaming tablet, Android tablet, WiFi tablet, tablet with stylus |
| Series | Samsung Galaxy Tab, Samsung Galaxy Tab S |
| Certification | IP68 |
| suitable for | games, work, movies, school |
EU energy label
| Battery life per charging cycle | 73h 44min |
| Reliability class | E |
| Repairability class | C |
| Battery life in cycles | 2,000 x |
| Ingress protection rating | IP68 |
Display
| Display size | 12.4 inch |
| Screen diagonal | 31.496 cm |
| Screen resolution | 2,800 x 1,752 pixels |
| Display type | Touchscreen, Dynamic AMOLED |
| Display surface | scratch-resistant |
| Display material | Gorilla Glass 5 |
| Touchscreen | capacitive, multi-touch |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Pixel density | 266 ppi |
| Brightness | 650 cd/m² |
| Refresh rate | 120 Hz |
Processor
| Clock speed | 2 GHz |
| Processor core | Octa-Core |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor type | MediaTek Dimensity |
| Processor | MediaTek Dimensity 9300+ |
RAM
| RAM | 12 GB |
Storage
| Internal storage | 256 GB |
| Storage type | Flash memory |
Operating system
| Operating system | Android 14 |
Expandable storage
| Card reader | integrated |
| Supported memory cards | microSD |
| Readable formats | microSDXC, microSD |
| Max. memory expansion | 1,500 GB |
AI
| AI feature | Samsung Galaxy AI |
| AI functions | Access to Samsung mobile devices, Chat assistant, Slow-motion mode, Information summarization, Transcription assistance, Note summarization, Circle to Search, Image editing, Live translation |
Communication
| Data communication | Bluetooth, WLAN |
| WLAN standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.3 |
| Mobile data communication | without mobile network |
| SIM card | eSIM |
Camera
| Max. camera resolution | 13 MP |
| Camera features | Autofocus, LED flash |
| Video recording | 2160p |
| Front camera | 12.0 Megapixels |
Sound
| Number of speakers | 4 |
Graphics
| Graphics card manufacturer | ARM |
| Graphics card | ARM Immortalis-G720 MC12 |
| Graphics memory | Shared Memory |
Power supply
| Battery | Lithium-ion |
| Battery capacity | 10,090 mAh |
Dimensions & Weight
| Form factor | Slate PC |
| Casing | Aluminium |
| Casing features | dustproof, waterproof |
| Color | grey |
| Length | 18.5 cm |
| Width | 28.5 cm |
| Height | 6 mm |
| Weight | 576 g |
Further features
| Connections | USB, USB-C |
| USB version | USB 3.2 |
| Special feature | Anti-reflective coating |
| Outdoor functions | GPS, GLONASS, Assisted GPS, Beidou, Galileo |
| Tablet sensor | Fingerprint sensor |
| Input method | Stylus |
| Integrated security | Fingerprint Reader, Face Recognition |
| Scope of delivery | Tablet |
| Market launch | 2024 |