Skip to product information
Samsung Galaxy Tab S10 FE 128GB 5G silver
€811,00 EUR
5G tablet, 10.9 inch, display resolution 2,304 x 1,440 pixels, refresh rate 90 Hz, 8 GB RAM, 128 GB, Android 15, microSD, 13 MP, 497 g
general
| Tablet types | 5G tablet, gaming tablet, Android tablet, tablet with pen |
| Series | Samsung Galaxy Tab |
| Certification | IP68 |
| suitable for | games, school |
EU energy label
| Battery life per charge cycle | 96h 32min |
| Reliability class | E |
| Repairability class | C |
| Battery life in cycles | 2,000 x |
| Ingress protection rating | IP68 |
Display
| Display size | 10.9 inches |
| Screen diagonal | 27.686 cm |
| Screen resolution | 2,304 x 1,440 pixels |
| Display type | Touchscreen, widescreen, IPS, LCD |
| Touchscreen | capacitive, multitouch |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Pixel density | 249 ppi |
| Refresh rate | 90 Hz |
Processor
| Clock frequency | 2 GHz |
| Processor core | Octa-Core |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | Samsung |
| Processor type | Samsung Exynos |
| Processor | Samsung Exynos 1580 |
Memory
| RAM | 8 GB |
Storage
| Internal storage | 128 GB |
| Storage type | Flash memory |
Operating system
| Operating system | Android 15 |
Expandable storage
| Card reader | integrated |
| Supported memory cards | microSD |
| Readable formats | microSD |
| Max. memory expansion | 2,000 GB |
Communication
| Data communication | Bluetooth, WLAN |
| WLAN standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11a, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax |
| WLAN frequencies | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.3 |
| Mobile data communication | 5G |
| SIM card | Nano-SIM |
Camera
| Max. camera resolution | 13 MP |
| Camera features | Autofocus, LED flash |
| Video recording | 4K |
| Front camera | 12.0 Megapixels |
Sound
| Speaker system | Stereo |
Graphics
| Graphics card manufacturer | Samsung |
| Graphics card | Samsung Xclipse 540 |
| Graphics memory | Shared Memory |
Power supply
| Battery capacity | 8,000 mAh |
Dimensions & Weight
| Design | Slate PC |
| Color | silver |
| Length | 16.6 cm |
| Width | 25.4 cm |
| Height | 6 mm |
| Weight | 497 g |
Further features
| Connections | SIM card slot, USB-C |
| USB version | USB 2.0 |
| Equipment | Dual-band antenna, speaker |
| Special feature | Dual-SIM |
| Outdoor functions | GPS, GLONASS, Beidou, Galileo |
| Tablet sensors | Accelerometer, brightness sensor, Hall sensor, fingerprint sensor |
| Input method | Stylus |
| Integrated security | Face Recognition |
| Market launch | 2025 |