Skip to product information
Samsung Galaxy Tab S10 Lite 256GB 5G silver
€493,00 EUR
5G Tablet, 10.9 inch, display resolution 2,112 x 1,320 pixels, 8 GB RAM, 256 GB, Android 15, microSD, Samsung Galaxy AI, 8 MP, battery life 16 h, 524 g
general
| Tablet types | 5G tablet, gaming tablet, Android tablet |
| Series | Samsung Galaxy Tab |
| suitable for | games |
Display
| Display size | 10.9 inch |
| Screen diagonal | 27.686 cm |
| Screen resolution | 2,112 x 1,320 pixels |
| Display type | Touchscreen, TFT |
| Touchscreen | capacitive, multitouch |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Pixel density | 228 ppi |
| Brightness | 600 cd/m² |
Processor
| Clock speed | 2 GHz |
| Processor core | Octa-Core |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | Samsung |
| Processor type | Samsung Exynos |
| Processor | Samsung Exynos 1380 |
RAM
| RAM | 8 GB |
Storage
| Internal storage | 256 GB |
| Storage type | Flash storage |
Operating system
| Operating system | Android 15 |
expandable storage
| Card reader | integrated |
| supported memory cards | microSD |
| readable formats | microSD |
| max. memory expansion | 2,000 GB |
AI
| AI feature | Samsung Galaxy AI |
| AI functions | Access to Samsung mobile devices, Chat Assistant, Slow Motion Mode, Information Summarization, Transcription Assistant, Note Summarization, Search by Gesture, Image Editing, Live Translation |
Communication
| Data communication | Bluetooth, WLAN |
| WLAN standards | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| WLAN frequencies | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.3 |
| mobile data communication | 5G |
Camera
| max. camera resolution | 8 MP |
| Camera function | Autofocus |
| Video recording | 1080p |
| Front camera | 5.0 Megapixel |
Graphics
| Graphics card manufacturer | ARM |
| Graphics card | ARM Mali G68 MP5 |
| Graphics memory | Shared Memory |
Power supply
| Battery life | 16 h |
| Battery capacity | 8,000 mAh |
Dimensions & Weight
| Form factor | Slate PC |
| Color | silver |
| Length | 16.6 cm |
| Width | 25.4 cm |
| Height | 7 mm |
| Weight | 524 g |
Further features
| Connections | USB-C |
| USB Version | USB 2.0 |
| Equipment | Dual-band antenna |
| Outdoor functions | GPS, GLONASS, Beidou, Galileo |
| Tablet sensors | Accelerometer, Hall sensor, Brightness sensor, Gyroscope, Proximity sensor |
| Market launch | 2025 |