Skip to product information
Samsung Galaxy Tab S11 Ultra 12GB/256GB 5G gray
€1.088,00 EUR
Gaming tablet, 14.6 inch, screen resolution 2,960 x 1,848 pixels, refresh rate 120 Hz, 12 GB RAM, 256 GB, Android 16, microSD, Samsung Galaxy AI, 13 MP, 692 g
general
| Tablet types | Gaming tablet, 5G tablet, Android tablet, tablet with stylus |
| Series | Samsung Galaxy Tab |
| Certification | IP68 |
| suitable for | gaming, work, movies, school |
EU energy label
| Battery life per charge cycle | 94h 51min |
| Reliability class | C |
| Repairability class | E |
| Battery life in cycles | 1,200 x |
| Ingress protection rating | IP68 |
Display
| Display size | 14.6 inches |
| Screen diagonal | 37.084 cm |
| Screen resolution | 2,960 x 1,848 pixels |
| Display type | Touchscreen, Dynamic-AMOLED |
| Touchscreen | capacitive, multi-touch |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Pixel density | 239 ppi |
| Refresh rate | 120 Hz |
Processor
| Clock speed | 2.4 GHz |
| Processor core | Octa-core |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor type | MediaTek Dimensity |
| Processor | MediaTek Dimensity 9400+ |
RAM
| RAM | 12 GB |
Storage
| Internal storage | 256 GB |
| Storage type | Flash memory |
Operating system
| Operating system | Android 16 |
Expandable storage
| Card reader | integrated |
| Supported memory cards | microSD |
| Readable formats | microSD |
| Max. memory expansion | 1,000 GB |
AI
| AI feature | Samsung Galaxy AI |
| AI functions | Access to Samsung mobile devices, chat assistant, slow-motion mode, summarizing information, transcription aid, search by gesture, summarizing notes, image editing, live translation |
Communication
| Data communication | Bluetooth, WLAN |
| WLAN standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.3 |
| Mobile data communication | 5G |
Camera
| Max. camera resolution | 13 MP |
| Camera function | LED flash |
| Video recording | 2160p |
| Front camera | 12.0 Megapixels |
Sound
| Speaker system | Dolby Atmos |
| Number of speakers | 4 |
Power supply
| Battery capacity | 11,600 mAh |
Dimensions & Weight
| Form factor | Slate PC |
| Color | gray |
| Length | 20.9 cm |
| Width | 32.6 cm |
| Height | 5 mm |
| Weight | 692 g |
Other features
| Features | Speaker |
| Outdoor functions | GPS, GLONASS, Beidou, Galileo |
| Tablet sensors | Fingerprint sensor, accelerometer, Hall sensor, ambient light sensor, e-compass, gyroscope |
| Input method | Stylus |
| Integrated security | Fingerprint Reader |
| Scope of delivery | Tablet |
| Market launch | 2025 |