Skip to product information
Samsung Galaxy Tab S9+ 512GB 5G beige
€1.016,00 EUR
Gaming tablet, 12.4 inch, screen resolution 2,800 x 1,752 pixels, refresh rate 120 Hz, 12 GB RAM, 512 GB, Android 13, microSD, Samsung Galaxy AI, 13 MP, 586 g
general
| Tablet types | Gaming tablet, 5G tablet, Android tablet, Tablet with stylus |
| Series | Samsung Galaxy Tab, Samsung Galaxy Tab S |
| Certification | IP68 |
| suitable for | Gaming, Work, Movies, School |
Display
| Display size | 12.4 inches |
| Screen diagonal | 31.496 cm |
| Screen resolution | 2,800 x 1,752 pixels |
| Display type | Dynamic AMOLED, Touchscreen |
| Display surface | scratch-resistant |
| Display material | Gorilla Glass Victus 2 |
| Touchscreen | capacitive, multi-touch |
| Pixel density | 266 ppi |
| Refresh rate | 120 Hz |
Processor
| Clock speed | 2.8 GHz |
| Processor core | Octa-Core |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor type | Qualcomm Snapdragon |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 |
RAM
| RAM | 12 GB |
Storage
| Internal storage | 512 GB |
| Storage type | Flash memory |
Operating system
| Operating system | Android 13 |
expandable storage
| Card reader | integrated |
| Supported memory cards | microSD |
| Readable formats | microSD |
| Max. memory expansion | 1,000 GB |
AI
| AI feature | Samsung Galaxy AI |
| AI functions | Access to Samsung mobile devices, Chat assistant, Slow motion mode, Information summarization, Transcription assistance, Note summarization, Search by gesture, Image editing, Live translation |
Communication
| Data communication | Bluetooth, WLAN |
| WLAN standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.3 |
| Mobile data communication | 5G |
Camera
| Max. camera resolution | 13 MP |
| Camera features | LED flash, Autofocus |
| Video recording | 2160p |
| Front camera | 12.0 Megapixels |
Sound
| Number of speakers | 4 |
Graphics
| Graphics card manufacturer | Qualcomm |
| Graphics card | Qualcomm Adreno 740 |
| Graphics memory | Shared Memory |
Power supply
| Battery capacity | 10,090 mAh |
Dimensions & Weight
| Form factor | Slate PC |
| Housing features | dustproof, waterproof |
| Color | white |
| Length | 18.5 cm |
| Width | 28.5 cm |
| Height | 6 mm |
| Weight | 586 g |
Other features
| Connections | USB, USB-C |
| USB version | USB 3.2 |
| Outdoor functions | GPS, GLONASS, Assisted GPS |
| Tablet sensor | Fingerprint sensor |
| Input method | Stylus |
| Integrated security | Face Recognition, Fingerprint Reader |
| Scope of delivery | Tablet |
| Market launch | 2023 |