Skip to product information
Samsung Galaxy Tab S9 FE 128GB 5G gray
€643,00 EUR
Gaming tablet, 10.9 inch, display resolution 2,304 x 1,440 pixels, refresh rate 90 Hz, 6 GB RAM, 128 GB, Android 13, microSD, 8 MP, 523 g
general
| Tablet types | Gaming tablet, 5G tablet, Android tablet, tablet with pen |
| Series | Samsung Galaxy Tab |
| Certification | IP68 |
| suitable for | games, school |
Display
| Display size | 10.9 inches |
| Screen diagonal | 27.686 cm |
| Display resolution | 2,304 x 1,440 pixels |
| Display type | touchscreen, IPS |
| Touchscreen | capacitive, multi-touch |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Pixel density | 249 ppi |
| Refresh rate | 90 Hz |
Processor
| Clock frequency | 2 GHz |
| Processor core | Octa-Core |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | Samsung |
| Processor type | Samsung Exynos |
| Processor | Samsung Exynos 1380 |
RAM
| RAM | 6 GB |
Storage
| Internal storage | 128 GB |
| Storage type | Flash memory |
Operating system
| Operating system | Android 13 |
expandable storage
| Card reader | integrated |
| supported memory cards | microSD |
| readable formats | microSD |
Communication
| Data communication | Bluetooth, WLAN |
| WLAN standards | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.3 |
| mobile data communication | 5G |
Camera
| max. camera resolution | 8 MP |
| Camera resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Camera function | Autofocus |
| Front camera | 12.0 Megapixels |
Sound
| Speaker system | Stereo |
Graphics
| Graphics card manufacturer | ARM |
| Graphics card | ARM Mali G68 MP5 |
| Graphics memory | Shared Memory |
Power supply
| Battery capacity | 8,000 mAh |
Dimensions & Weight
| Form factor | Slate PC |
| Color | grey |
| Length | 16.6 cm |
| Width | 25.4 cm |
| Weight | 523 g |
Other features
| Connections | USB, USB-C |
| USB version | USB 3.1 |
| Features | Speakers |
| Outdoor functions | GPS, GLONASS, Beidou, Galileo |
| Tablet sensor | Fingerprint sensor |
| Input method | Stylus |
| Integrated security | Face Recognition |
| Scope of delivery | Tablet, Stylus, Power adapter, Quick guide, USB cable |
| Market launch | 2023 |