Skip to product information
Samsung Galaxy Z Flip6 256GB Yellow
€721,00 EUR
LTE Smartphone, 6.7 inches, Full HD, 120 Hz, 50 MP, 12 GB RAM, 256 GB internal storage, Snapdragon 8 Gen 3, Android 14, 4,000 mAh
general
| Product types | LTE Smartphone, 5G Phone, AI Phone, foldable smartphone, Dual-SIM Phone, Android Phone, Phablet |
General
| Market launch | 2024 |
| Series | Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Fold, Samsung Galaxy AI |
| Smartphone class | High-End |
| Product highlights | optical camera zoom, Snapdragon 8 Gen 3, latest 5G mobile communication standard |
| Awards | DXO Silver 2024 |
Display
| Display size | 6.7 inches / 17.018 cm |
| Display resolution | 2,640 x 1,080 pixels / Full HD |
| Display type | AMOLED |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display features | HDR10+, Dynamic AMOLED 2X, LTPO panel, Always On Display |
| Pixel density | 426 ppi |
| Brightness | 2,600 cd/m² |
2nd Display
| Display type | Front Display |
| Display size | 3.4 inches / 8.61 cm |
| Display resolution | 748 x 720 pixels |
| Display type | AMOLED |
Main Camera
| Camera technology | Dual camera, 4k video recording, optical image stabilization, optical zoom |
| Camera 1 | 50MP, wide angle, f/1.8, OIS, 2x optical zoom |
| Camera 2 | 12MP, ultra-wide angle, f/2.2, 123° |
| Flash | LED flash |
| Image stabilizer | optical (OIS) |
| Optical zoom | 2x |
| Digital zoom | 10x |
| Recording functions | HDR, slow motion, time-lapse, panorama |
| Main camera video recording | 4k (60/30fps), Full HD (120/60/30fps), HD (960fps) |
| DxO Mark (Camera index) | 132 |
| DxO Mark | 163 (assigned max value 05/2024) |
Selfie Camera
| Selfie camera 1 | 10MP, wide angle, f/2.2, 23mm |
| Selfie recording function | HDR |
| Selfie video recording | 4K (30fps) |
Hardware
| RAM | 12 GB |
| Internal storage | 256 GB |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor type | Snapdragon 8 Gen 3 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 3.3 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Adreno 750 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM Standby, Dual-SIM Nano/eSIM |
| SIM cards | Nano-SIM, eSIM |
| Memory card | without slot |
| Sensors | Proximity sensor, Hall sensor, Brightness sensor, Gyroscope, Accelerometer (G-sensor), Magnetometer, Barometer, Fingerprint sensor |
| Location services | GPS, A-GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou |
| Audio feature | Stereo speakers |
Software
| Available operating system | Android 14 |
| Update guarantee | 7 years of security patches, 7 years of Android updates |
| User interface | One UI 6.1 |
| Pre-installed apps | Google Play Store, Google Services |
| AI functions | Live voice translation, Live text translation, object search in images, summarizing information, improved photo capturing, image editing |
| AI feature | Circle to Search |
Communication
| Mobile communication standards | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Mobile data communications | EDGE, GPRS, GSM, LTE, WCDMA, SA, NSA, SUB6, HSDPA, HSPA |
| LTE frequency bands | B20, B13, B66, B32, B25, B1, B2, B5, B8, B12, B7, B19, B17, B38, B39, B40, B41, B4, B28, B26, B18, B3 |
| Local connections | Triband Wi-Fi, Wi-Fi Direct, Bluetooth, WLAN, Dual-band Wi-Fi, NFC |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 6 (ax) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz, 6 GHz |
| Bluetooth version | 5.3 |
Interfaces
| Connection | USB-C |
| USB standards | 3.2 Gen 2, OTG (On-The-Go) |
Housing
| Design | Clamshell phone |
| Color | yellow |
| Housing materials | hardened glass, aluminum frame |
| Housing feature | waterproof |
| Waterproof | up to 1.5m for 30min |
| Protection class | IP48 |
| Physical buttons | Power button, Volume control |
| Fingerprint sensor position | side |
| Weight | 187 g |
| Height | 165.1 mm |
| Width | 71.9 mm |
| Depth | 6.9 mm |
| Dimensions (folded) | 85.1 x 71.9 x 15.1 mm |
Battery & Run Times
| Battery capacity | 4,000 mAh |
| Battery features | built-in battery, wireless charging, fast charging function, Reverse Wireless Charging |
| Charging current specifications | 25W, 15W Wireless Charging, 4.5W Reverse Wireless Charging |
| Internet usage | up to 19 h (LTE), up to 20 h (WLAN) |
| Video playback | up to 23 h |
| Audio playback | up to 68 h |
Other Features
| Integrated security | Fingerprint, Face recognition |