Skip to product information
Samsung Galaxy Z Flip7 512GB Jet Black
€995,00 EUR
LTE Smartphone, 6.9 inch, Full HD, 120 Hz, 50 MP, 12 GB RAM, 512 GB internal storage, Exynos 2500, Android 16, 4,300 mAh
general
| Product types | LTE Smartphone, 5G Phone, AI Phone, Foldable Smartphone, Dual-SIM Phone, Android Phone, Phablet |
EU Energy Label
| Battery life per charge cycle | 42h 4min |
| Reliability class | A |
| Repairability class | C |
| Battery life in cycles | 2,000 x |
| Ingress protection rating | IP48 |
General
| Market launch | 2025 |
| Series | Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Z, Samsung Galaxy Fold, Samsung Galaxy AI |
| Smartphone class | High-End |
| Product highlights | latest mobile communication standard 5G, optical camera zoom |
Display
| Display size | 6.9 inch / 17.526 cm |
| Display resolution | 2,520 x 1,080 pixels / Full HD |
| Display type | AMOLED |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display aspect ratio | 21:9 |
| Display special features | Dynamic Amoled 2X, Always On Display, LTPO panel, HDR10+ |
| Pixel density | 397 ppi |
| Brightness | 2,600 cd/m² |
2nd Display
| Display type | Front Display |
| Display size | 4.1 inch / 10.48 cm |
| Display resolution | 1,048 x 948 pixels |
| Display type | AMOLED |
Main camera
| Camera technology | Dual camera, 4k video recording, optical image stabilization, optical zoom |
| Camera 1 | 50MP, 23mm, wide-angle, f/1.8, OIS |
| Camera 2 | 13mm, 12MP, ultra-wide-angle, f/2.2, 123° |
| Flash | LED Flash |
| Image stabilizer | optical (OIS) |
| Optical zoom | 2x |
| Digital zoom | 10x |
| Recording functions | HDR, Panorama, Slow motion, Time lapse |
| Main camera video recording | 4k (60/30fps), Full HD (120/60/30fps), HD (960fps) |
| Camera feature | HDR10+ |
| DxO Mark (Camera Index) | 137 |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 10MP, wide-angle, f/2.2, 23mm |
| Selfie recording function | HDR |
| Selfie video recording | 4K (30fps) |
Hardware
| RAM | 12 GB |
| Internal storage | 512 GB |
| Processor manufacturer | Samsung |
| Processor type | Exynos 2500 |
| Processor core | Deca-Core (10) |
| Max CPU clock rate | 3.3 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Xclipse 950 |
| Dual SIM technology | Dual-SIM Nano/eSIM |
| SIM cards | Nano-SIM, eSIM |
| Memory card | without slot |
| Sensors | Proximity sensor, Hall sensor, Brightness sensor, Gyroscope, Accelerometer (G-sensor), Magnetometer, Barometer, Fingerprint sensor |
| Location services | GPS, A-GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou |
| Audio feature | Stereo speakers |
Software
| Available operating system | Android 16 |
| Update guarantee | 7 years Android updates, 7 years security patches |
| User interface | One UI 8 |
| Pre-installed apps | Google Play Store, Google Services |
| AI functions | Image editing, Object search in images, Live voice translation, Live text translation, improved photo capture, Information summarization |
| AI feature | Circle to Search |
Communication
| Mobile communication standards | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Mobile data communications | EDGE, GPRS, GSM, LTE, WCDMA, SA, NSA, SUB6, HSDPA, HSPA |
| LTE frequency bands | B1, B2, B3, B4, B5, B7, B8, B12, B13, B17, B18, B19, B20, B25, B26, B28, B32, B38, B39, B40, B41, B66 |
| Local connections | Triband Wi-Fi, Wi-Fi Direct, Bluetooth, WLAN, Dualband Wi-Fi, NFC |
| WLAN standards | WiFi 6e, WiFi 1 (b), WiFi 7, WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 6 (ax) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz, 6 GHz |
| Bluetooth version | 5.4 |
Interfaces
| Connection | USB-C |
| USB standards | 3.2 Gen 1, OTG (On-The-Go) |
Housing
| Design | Clamshell phone |
| Color | black |
| Housing materials | hardened glass, aluminum frame |
| Housing feature | waterproof |
| Waterproof | up to 1.5m for 30min |
| Protection class | IP48 |
| Physical buttons | On/Off button, Volume control |
| Fingerprint sensor position | side |
| Weight | 188 g |
| Height | 166.7 mm |
| Width | 75.2 mm |
| Depth | 6.5 mm |
| Dimensions (folded) | 85.5 x 75.2 x 13.7 mm |
Battery & Run times
| Battery capacity | 4,300 mAh |
| Battery features | permanently installed battery, wireless charging, fast charging function, reverse wireless charging |
| Fast charging technology | Quick Charge 2 |
| Battery charging time | 50% in 30min |
| Charging current specifications | 25W, 15W Wireless Charging, 4.5W Reverse Wireless Charging |
| Internet usage | up to 19 h (LTE), up to 20 h (WLAN) |
| Video playback | up to 31 h |
Further features
| Integrated security | fingerprint, facial recognition |