Skip to product information
Samsung Odyssey OLED G80SD (LS32DG800SUXEN)
€767,00 EUR
4K Monitor, 31.5 inch, 3,840 x 2,160 pixels, 240 Hz, OLED, 16:9, response time 0.03 ms, 1,000,000:1, pixel density 139.87 ppi, brightness 250 cd/m², FreeSync
general
| Product types | 4K Monitor, Gaming Monitor |
| Series | Samsung Odyssey |
Image properties
| Screen size | 31.5 inch |
| Screen diagonal | 80 cm |
| Panel technology | OLED |
| Resolution | 3,840 x 2,160 pixels |
| Screen format | 16:9 |
| Refresh rate | 240 Hz |
| Response time | 0.03 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1,000,000:1 |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Color depth | 10 Bit |
| Displayable colors | 1.07 billion |
| FOV | 178/178 ° |
| Pixel density | 139.87 ppi |
| Pixel error class | 2 |
Connections
| Number of HDMI inputs | 2 |
| Number of DisplayPort inputs | 1 |
| Number of USB 3.0 ports | 2 |
| Power supply position | external |
Features
| Synchronization | FreeSync |
| Functions | flicker-free, Low Blue Light, HDR10 |
| Integrated devices | Media player, USB hub |
| Network functions | Bluetooth, WLAN |
| Suitable for | Office, Gaming |
Design
| VESA standard | 100 x 100 |
| Ergonomic features | height adjustable, swivel function |
| Tilt range | -2 - 25 ° |
| Swivel range | +/-30 ° |
| Height adjustment | 120 mm |
| Display surface | glossy |
| Frame color | silver |
| Frame finish | matte |
| Frame feature | Slim frame |
| Stand color | silver |
| Stand shape | angular |
Energy consumption
| Energy efficiency class SDR | G |
| Power consumption SDR | 47 kWh/1000h |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Power consumption HDR | 65 kWh/1000h |
Dimensions and scope of delivery
| Dimensions without stand (WxHxD) | 719.7 x 414.7 x 49.2 mm |
| Weight without stand | 5.3 kg |
| Dimensions with stand (WxHxD) | 719.7 x 464.6 - 584.6 x 263.5 mm |
| Weight with stand | 8.4 kg |
| Dimensions with packaging (WxHxD) | 815 x 200 x 530 mm |
| Weight with packaging | 12 kg |