Skip to product information
Sapphire Radeon RX 7900 XTX
€1.801,00 EUR
Gaming Graphics Card, AMD Radeon RX 7900 XTX, 6,144 Shader Units, 24 GB, GDDR6, 384 Bit, 20 Gbit/s Memory Clock, Active Cooling, DirectX 12.2, PCIe 4.0 x16, 2x Display Port, FSR Upscaling, FreeSync, Ray Tracing
general
| Product type | Gaming Graphics Card |
| Series | AMD Radeon RX 7900 XTX |
Graphics chip
| Chipset manufacturer | AMD |
| Chipset codename | RDNA 3 (Navi 3X) |
| Chipset series | AMD Navi 31 XTX |
| Shader units | 6,144 |
| Raytracing units | 96 |
| AI units | 192 |
| Base clock | 1,929 MHz |
| Manufacturing process | 5 nm |
| L2 cache | 6 MB |
| L3 cache | 96 MB |
| Chipset features | AMD Smart Access Memory (SAM), AMD Radeon Chill, AMD Link, AMD Image Sharpening, AMD Anti-Lag, AV1 Encoder, AV1 Decoder, AMD Noise Suppression, Vulkan, AMD Virtual Super Resolution (VSR), AMD Radeon Rays, AMD Mantle, AMD Radeon Boost |
Graphics memory
| Memory size | 24 GB |
| Memory type | GDDR6 |
| Memory interface | 384 Bit |
| Memory clock | 20 Gbit/s / 10,000 MHz |
| Memory bandwidth | 960 GB/s |
Slot
| Slot | PCIe |
| PCIe version | 4.0 |
| PCIe lanes | x16 |
Dimensions
| Low profile | no |
Video output
| Interfaces | 2x Display Port |
| HDMI version | HDMI 2.1 |
| DisplayPort version | DisplayPort 2.1 |
| Max. resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Max. number of monitors | 4 |
Cooling & fan
| Cooling | active |
| Number of fans | 3 |
| Fan color | black |
| Fan features | Zero RPM |
Features
| Suitable for | 4K, Raytracing |
| DirectX | 12.2 |
| OpenGL | 4.6 |
| Shader model | 6.6 |
| Upscaling | FSR |
| Synchronization | FreeSync |