Skip to product information
Sapphire Radeon RX 9070 Nitro+
€681,00 EUR
Gaming graphics card, AMD Radeon RX 9070, 3,584 shader units, 2,700 MHz, overclocked, 16 GB, GDDR6, 256 bit, 20.1 Gbit/s memory clock, active cooling, DirectX 12.2, PCIe 5.0 x16, 2x Display Port, 2x HDMI, FSR Upscaling, FreeSync, Ray Tracing, 245 W
general
| Product Type | Gaming Graphics Card |
| Series | AMD Radeon RX 9070 |
| Power Consumption (TDP) | 245 W |
| Dual BIOS | no |
| Color | grey |
Graphics Chip
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Codename | RDNA 4 (Navi 4X) |
| Chipset Series | AMD Navi 48 XT |
| Shader Units | 3,584 |
| Raytracing Units | 56 |
| AI Units | 112 |
| Base Clock | 1,440 MHz |
| Boost Clock | 2,700 MHz |
| Overclocked | yes |
| Manufacturing Process | 5 nm |
| L2 Cache | 8 MB |
| L3 Cache | 64 MB |
| Chipset Features | AMD Smart Access Memory (SAM), AMD Radeon Chill, AMD Radeon Software, AMD Image Sharping, AMD FidelityFX, AMD Eyefinity, AMD Anti-Lag, AMD Frame Rate Target Control (FRTC), AMD Radeon ReLive, AV1 Encoder, AV1 Decoder, Real-Time Ray Tracing, AMD Noise Suppression, AMD Fluid Motion Frames, AMD Radeon Rays, AMD Virtual Super Resolution (VSR), AMD Radeon Boost |
Graphics Memory
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Interface | 256 bit |
| Memory Clock | 20.1 Gbit/s / 10,050 MHz |
| Memory Bandwidth | 644 GB/s |
Slot
| Slot | PCIe |
| PCIe Version | 5.0 |
| PCIe Lanes | x16 |
| Power Connector | 1 x 12V-2x6 (16-pin) |
Dimensions
| Length | 33.08 cm |
| Width | 12.85 cm |
| Low Profile | no |
Video Output
| Interfaces | 2x Display Port, 2x HDMI |
| HDMI Version | HDMI 2.1 |
| DisplayPort Version | DisplayPort 2.1 |
| Max. Resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Max. Number of Monitors | 4 |
Cooling & Fans
| Cooling | active |
| Number of Fans | 3 |
| Fan Color | grey |
| Fan Features | Zero RPM, Flow Through, RGB Lighting |
Features
| Suitable for | Raytracing |
| DirectX | 12.2 |
| OpenGL | 4.6 |
| Shader Model | 6.8 |
| Upscaling | FSR |
| Synchronization | FreeSync |