Skip to product information
Sapphire Radeon RX 9070 Pulse
€615,00 EUR
Gaming Graphics Card, AMD Radeon RX 9070, 3,584 Shader Units, 2,520 MHz, 16 GB, GDDR6, 256 Bit, 20.1 Gbit/s Memory Clock, active cooling, DirectX 12.2, PCIe 5.0 x16, 2x Display Port, 2x HDMI, FSR Upscaling, FreeSync, Ray Tracing, 220 W
general
| Product type | Gaming Graphics Card |
| Series | AMD Radeon RX 9070 |
| Power consumption (TDP) | 220 W |
| Dual Bios | no |
| Color | black |
Graphics chip
| Chipset manufacturer | AMD |
| Chipset codename | RDNA 4 (Navi 4X) |
| Chipset series | AMD Navi 48 XT |
| Shader units | 3,584 |
| Raytracing units | 56 |
| AI units | 112 |
| Base clock | 1,330 MHz |
| Boost chip clock | 2,520 MHz |
| Overclocked | no |
| Manufacturing process | 5 nm |
| L2 cache | 8 MB |
| L3 cache | 64 MB |
| Chipset features | AMD Smart Access Memory (SAM), AMD Radeon Chill, AMD Radeon Software, AMD Image Sharpening, AMD FidelityFX, AMD Eyefinity, AMD Anti-Lag, AMD Frame Rate Target Control (FRTC), AMD Radeon ReLive, AV1 Encoder, AV1 Decoder, Real-Time Ray Tracing, AMD Noise Suppression, AMD Fluid Motion Frames, AMD Radeon Rays, AMD Virtual Super Resolution (VSR), AMD Radeon Boost |
Graphics memory
| Memory size | 16 GB |
| Memory type | GDDR6 |
| Memory interface | 256 Bit |
| Memory clock | 20.1 Gbit/s / 10,050 MHz |
| Memory bandwidth | 644 GB/s |
Slot
| Slot | PCIe |
| PCIe version | 5.0 |
| PCIe lanes | x16 |
| Power connector | 2 x 8-pin |
Dimensions
| Length | 28 cm |
| Width | 12.03 cm |
| Low profile | no |
Video output
| Interfaces | 2x HDMI, 2x Display Port |
| HDMI version | HDMI 2.1 |
| DisplayPort version | DisplayPort 2.1 |
| Max. resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Max. number of monitors | 4 |
Cooling & fans
| Cooling | active |
| Number of fans | 2 |
| Fan color | black |
| Fan features | Zero RPM, Flow Through |
Features
| Suitable for | Raytracing |
| DirectX | 12.2 |
| OpenGL | 4.6 |
| Shader model | 6.8 |
| Upscaling | FSR |
| Synchronization | FreeSync |