Skip to product information
Sedatech Ultimate Gaming Mini-PC - (i7-14700KF / 32GB / 2TB / Radeon RX 9070 XT)
€2.419,00 EUR
Mini-PC, Intel Core i7-14700KF, 3.4 GHz, 20-Core, 32 GB RAM, DDR5, 2,000 GB SSD storage, AMD Radeon RX 9070 XT, Microsoft Windows 11 Home
general
| PC types | Mini PC, Gaming PC |
| suitable for | Gaming |
Processor
| Processor | Intel Core i7-14700KF |
| CPU type | Intel Core i7 |
| Clock speed | 3,400 MHz / 3.4 GHz |
| Max. turbo frequency | 5.6 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor Codename | Raptor Lake Refresh |
| CPU socket | Socket FCLGA1700 |
| Number of processor cores | 20-Core |
| Number of threads | 28 |
| Cache | 33 MB |
| Power consumption (TDP) | 125 Watts |
RAM
| RAM | 32 GB |
| RAM type | DDR5 |
Storage
| SSD storage | 2,000 GB |
| Hard drive type | SSD hard drive |
| Number of hard drives (installed) | 1 |
Graphics
| Graphics card | AMD Radeon RX 9070 XT |
| Video output | HDMI |
Operating system
| Operating system | Microsoft Windows 11 Home |
Further features
| Features | with SSD |