Skip to product information
Sennheiser HD 25 Plus
€177,00 EUR
Headband headphones, on-ear, wired, frequency response 16 - 22,000 Hz, 70 Ohm, cable length 1.5 m, weight 140 g
general
| Product types | Headband headphones, DJ headphones |
| Series | Sennheiser HD Line |
| Types | Dynamic, Closed |
| Wearing style | On-Ear |
Function
| Transmission type | wired |
| Functions | One-Ear-Monitoring (swiveling ear cups) |
| Sound mode | Stereo |
Sound
| Frequency response | 16 - 22,000 Hz |
| Impedance | 70 Ohm |
| Sensitivity | 120 dB/mW |
| Number of drivers (per side) | 1 |
| Max. load capacity | 200 mW |
| Total harmonic distortion | 0.3 % |
| Voice coil | Aluminum |
Cable
| Cable length | 1.5 m |
| Cable types | single-sided, detachable cable, straight cable, steel cable, coiled cable, flat cable |
| Connectors | 3.5 mm, gold-plated connectors |
| Connector shapes | angled, straight |
Design
| Color | black |
| Material | Plastic |
| Weight | 140 g |
Warranty and scope of delivery
| Scope of delivery | 6.3mm adapter, carrying case, audio cable, ear pads |
Further features
| Market launch | 2016 |
| Note | Contact pressure: approx. 2.5 N / identical to HD-25, but with additional accessories |