Skip to product information
Shokz OpenFit 2+ grey
€166,00 EUR
Bluetooth headphones, in-ear, wireless, Bluetooth 5.4, 11 h battery life, total playback time (incl. charging case) 48 h
general
| Product types | Bluetooth headphones, in-ear headphones, earbuds |
| Types | Dynamic, Open |
| Wearing comfort | in-ear |
Function
| Transmission type | wireless |
| suitable for | sports, smartphone |
| Functions | fast charging, MultiPoint |
| Features | microphone, controls on headset |
| Headsets compatible with | Android, iOS |
| Sound mode | Stereo |
| Sound features | Equalizer, Dolby Audio |
| Button position | on the headphones |
Bluetooth Features
| Bluetooth version | Bluetooth 5.4 |
| Bluetooth profiles | A2DP (Advanced Audio Distribution Profile), AVRCP (Audio Video Remote Control Profile), HFP (Hands Free Profile) |
Sound
| Sensitivity | 94 dB/mW |
Battery
| Battery life | 11 h |
| Talk time | 8 h |
| Battery capacity | 56 mAh |
| Battery type | Lithium-ion |
| Total playback time (incl. charging case) | 48 h |
| Charging case battery capacity | 600 mAh |
Design
| Color | silver |
Microphone
| Microphone position | in the headphones |
Warranty and delivery
| Scope of delivery | transport case with integrated charger |
Further features
| Market launch | 2025 |