Skip to product information
Shokz OpenMove Alpine White
€98,00 EUR
Bluetooth headphones, bone conduction, wireless, Bluetooth 5.0, frequency response 20 - 20,000 Hz, 6 h battery life, weight 29 g, waterproof
general
| Product types | Bluetooth headphones, in-ear headphones, neckband headphones |
| Type | Open |
| Wearing style | Bone conduction, in-ear |
Function
| Transmission type | wireless |
| suitable for | mobile audio player, sports, smartphone |
| Music functions | next track, play, pause |
| Sound mode | Stereo |
| Button position | on the headphones |
Bluetooth features
| Bluetooth version | Bluetooth 5.0 |
| Bluetooth profiles | HFP (Hands Free Profile), HSP (Headset Profile), A2DP (Advanced Audio Distribution Profile), AVRCP (Audio Video Remote Control Profile) |
| Range | 10 m |
Sound
| Frequency response | 20 - 20,000 Hz |
| Sensitivity | 96 dB/mW |
Battery
| Battery life | 6 h |
Design
| Color | white |
| Weight | 29 g |
| Protection class | IP55 |
| Protection features | waterproof, dust-protected |
Microphone
| Microphone feature | dual |
| Microphone position | in the headphones |
Other features
| Market launch | 2020 |