Skip to product information
Shokz OpenRun Pro Beige
€177,00 EUR
Bluetooth headphones, bone conduction, wireless, Bluetooth 5.1, frequency response 20 - 20,000 Hz, 105 ohms, 10 h battery life, weight 29 g, splash-proof
general
| Product types | Bluetooth headphones, in-ear headphones, neckband headphones |
| Type | Open |
| Wearing style | Bone conduction, in-ear |
Function
| Transmission type | wireless |
| suitable for | Sport, Smartphone |
| Functions | Fast charging function, MultiPoint |
| Features | Microphone, controls on the headset |
| Headsets compatible with | Android, iOS |
| Button position | on the headphones |
Bluetooth features
| Bluetooth version | Bluetooth 5.1 |
| Bluetooth profiles | A2DP (Advanced Audio Distribution Profile), AVRCP (Audio Video Remote Control Profile), HSP (Headset Profile), HFP (Hands Free Profile) |
| Bluetooth Codec | SBC |
| Range | 10 m |
Sound
| Frequency response | 20 - 20,000 Hz |
| Impedance | 105 ohms |
Battery
| Battery life | 10 h |
| Battery charging time | 1 h |
| Battery type | Lithium Polymer |
Design
| Color | beige |
| Weight | 29 g |
| Protection class | IP55 |
| Protective features | splash-proof, waterproof, dust-proof, sweat-resistant |
Microphone
| Microphone position | in the headphones |
Warranty and scope of delivery
| Scope of delivery | Charging cable, transport box |
Other features
| Market launch | 2022 |