Skip to product information
Sonim XP Pro Thermal
€802,00 EUR
LTE Smartphone, 6.58 inch, Full HD, 90 Hz, 8 GB RAM, 256 GB internal memory, Snapdragon 7 Gen 3, Android 14, 5,000 mAh, expandable memory
general
| Product types | LTE Smartphone, 5G Phone, Outdoor Phone, Dual-SIM Phone, Android Phone, Phablet, Senior Phone |
General
| Market launch | 2025 |
| Smartphone class | Mid-range |
| Product highlights | latest 5G mobile standard |
Display
| Display size | 6.58 inch / 16.713 cm |
| Display resolution | 2,408 x 1,080 pixels / Full HD |
| Display type | IPS |
| Refresh rate | 90 Hz |
| Display aspect ratio | 20:9 |
| Display material | Gorilla Glass Victus 2 |
| Display feature | scratch-resistant |
| Pixel density | 401 ppi |
| Screen-to-body ratio | 76.2 % |
Main camera
| Camera technology | Triple camera, thermal imaging camera |
| Camera 1 | 50MP, wide-angle |
| Camera 2 | 13MP, ultra-wide angle |
| Camera 3 | 2MP, macro |
| Flash | LED flash |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 16MP, wide-angle |
Hardware
| RAM | 8 GB |
| Internal storage | 256 GB |
| Max. memory expansion | 1,000 GB |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor type | Snapdragon 7 Gen 3 |
| Processor core | Octa-core (8) |
| Max CPU clock speed | 2.63 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Adreno 720 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM standby |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory cards | microSDHC, microSDXC, microSD |
| Location services | GPS, Galileo, A-GPS, BeiDou, GLONASS |
Software
| Available operating system | Android 14 |
| Update guarantee | 2 years of Android updates |
Communication
| Mobile communication standards | 5G, 4G, 3G, 2G |
| Mobile data communication | EDGE, GPRS, GSM, LTE, WCDMA, UMTS, VoLTE |
| LTE frequency bands | B1, B2, B3, B4, B5, B7, B8, B18, B19, B20, B28, B34, B39, B40, B41, B42, B43, B46, B48 |
| Local connections | Bluetooth, WLAN, Dual-band WLAN |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 6 (ax) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.3 |
Interfaces
| Connection | USB-C |
Casing
| Design | Bar phone |
| Color | black |
| Casing features | waterproof, shockproof |
| Protection class | IP68, IP69K, MIL-STD-810H |
| Physical buttons | On/Off button, Volume control, Emergency call button |
| Weight | 277 g |
| Height | 171 mm |
| Width | 80 mm |
| Depth | 12 mm |
Battery & runtime
| Battery capacity | 5,000 mAh |
| Battery | Li-Ion |
| Battery features | replaceable battery, wireless charging |
| Charging current specification | 18W |
| Talk time | 27 h |
| Standby | 18 days |