Skip to product information
SPC Discovery 2 ME
€124,00 EUR
LTE Smartphone, 6.75 inch, HD, 90 Hz, 6 GB RAM, 256 GB internal storage, T606, Android 14, 5,000 mAh, expandable memory
general
| Product types | LTE Smartphone, Dual-SIM Phone, Android Phone, Phablet |
General
| Market launch | 2024 |
| Series | SPC Discovery |
| Smartphone class | Entry-level |
| Product highlights | large battery |
Display
| Display size | 6.75 inches / 17.145 cm |
| Display resolution | 1,600 x 720 pixels / HD |
| Display type | IPS |
| Refresh rate | 90 Hz |
| Display aspect ratio | 20:9 |
| Display features | Waterdrop notch |
| Pixel density | 260 ppi |
Main Camera
| Camera technology | Triple camera |
| Camera 1 | 50MP |
| Camera 2 | 2MP |
| Flash | LED flash |
| Recording function | AI functions |
| Main camera video recording | Full HD (60fps) |
Selfie Camera
| Selfie Camera 1 | 8MP |
Hardware
| RAM | 6 GB |
| Internal storage | 256 GB |
| Max. memory expansion | 512 GB |
| Processor manufacturer | Unisoc |
| Processor type | T606 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock speed | 1.6 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Mali G57 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM Standby |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory cards | microSDHC, microSDXC, microSD |
| Sensors | Fingerprint sensor |
| Location services | A-GPS, GPS |
| Multimedia function | FM radio |
| Audio feature | Speaker |
Software
| Available operating system | Android 14 |
| AI function | improved photo taking |
Communication
| Mobile communication standards | 4G, 3G, 2G |
| Mobile data communications | LTE, HSPA+, GPRS, GSM |
| LTE frequency bands | B1, B3, B7, B8, B20 |
| Local connections | Bluetooth, WLAN, Dualband WLAN, NFC |
| WLAN standards | WiFi 2 (a), WiFi 1 (b), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.2 |
Interfaces
| Connection | USB-C |
| USB standard | OTG (On-The-Go) |
| Connection position | USB bottom |
Casing
| Form factor | Bar phone |
| Color | blue |
| Fingerprint sensor position | side |
| Weight | 206 g |
| Height | 164.5 mm |
| Width | 76 mm |
| Depth | 8.95 mm |
Battery & Run times
| Battery capacity | 5,000 mAh |
Further Features
| Integrated security features | Fingerprint, Face recognition |
| Scope of delivery | Charging cable, Quick guide |