Skip to product information
TCL 50 SE 4GB 128GB Midnight Blue
€162,00 EUR
Dual-SIM mobile phone, 6.7 inch, Full HD, 90 Hz, 50 MP, 4 GB RAM, 128 GB internal storage, Helio G88, 5,010 mAh, expandable memory
general
| Product types | Dual-SIM Phone, Android Phone, Phablet, LTE Smartphone |
General
| Market launch | 2024 |
| Smartphone class | Entry-level |
| Product highlights | 90 Hz display, large battery |
Display
| Display size | 6.7 inch / 17.018 cm |
| Display resolution | 2,460 x 1,080 pixels / Full HD |
| Refresh rate | 90 Hz |
| Display aspect ratio | 20.5:9 |
| Display special features | Anti Blue Light |
| Pixel density | 396 ppi |
| Screen-to-body ratio | 87 % |
| Brightness | 450 cd/m² |
| Contrast | 1,500:1 |
Main camera
| Camera technology | Dual camera |
| Camera 1 | f/1.8, 50MP, 74° |
| Camera 2 | f/2.4, 2MP, Macro, 88.8° |
| Focus function | Phase detection autofocus (PDAF) |
| Shooting functions | Face detection, HDR, Night mode, Bokeh mode, Portrait mode, Scene recognition |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 8MP, f/2, 77.7° |
| Selfie shooting functions | Autofocus, Bokeh mode |
Hardware
| RAM | 4 GB |
| Internal storage | 128 GB |
| Max. memory expansion | 2,000 GB |
| Processor manufacturer | Mediatek |
| Processor type | Helio G88 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 2 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Mali G57 MC2 |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory cards | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Sensors | Accelerometer (G-sensor), Brightness sensor, Proximity sensor, Magnetometer, Fingerprint sensor |
| Location services | GPS, GLONASS, A-GPS, BeiDou, Galileo |
| Audio features | 3D Sound, DTS Sound Studio Technology |
Software
| Installed operating system | Android 14 |
Communication
| Mobile communication standards | 2G, 4G, 3G |
| Mobile data communication | GPRS, LTE, EDGE, HSPA+ |
| Local connections | WLAN, NFC, Wi-Fi Direct, Bluetooth, Dual-band WLAN |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 3 (g), WiFi 2 (a), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.1 |
Interfaces
| Connections | USB-C, 3.5mm jack |
| Connection positions | Headphone bottom, USB bottom |
Housing
| Design | Bar phone |
| Color | blue |
| Physical buttons | Power button, Volume controls |
| Weight | 195 g |
| Height | 168.1 mm |
| Width | 75.5 mm |
| Depth | 8 mm |
Battery & Run Times
| Battery capacity | 5,010 mAh |
| Battery features | Fast charging function |
| Battery charging time | 50% in 30min |
| Charging current specification | 33W |
Other features
| Input method | Virtual keyboard |
| Integrated security | Fingerprint, Face recognition |
| Scope of delivery | Charger, USB cable, Quick start guide, SIM card tool |