Skip to product information
TCL Tab A1 Plus
€275,00 EUR
Gaming tablet, 12.2 inch, screen resolution 2,400 x 1,600 pixels, refresh rate 120 Hz, 6 GB RAM, 128 GB, Android 16, microSD, Google Gemini, 8 MP, 542 g
general
| Tablet types | Gaming tablet, Android tablet, Tablet with pen |
| Certification | IP54 |
| suitable for | Gaming, work, school |
EU Energy Label
| Battery life per charge cycle | 99h 01min |
| Reliability class | E |
| Repairability class | C |
| Battery life in cycles | 1,000 x |
| Ingress protection rating | IP54 |
Display
| Display size | 12.2 inches |
| Screen diagonal | 30.988 cm |
| Screen resolution | 2,400 x 1,600 pixels |
| Display type | LED backlight, touchscreen |
| Touchscreen | capacitive, multitouch |
| Aspect ratio | 3:2 |
| Brightness | 450 cd/m² |
| Refresh rate | 120 Hz |
Processor
| Clock speed | 2 GHz |
| Processor core | Octa-core |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor type | Qualcomm Snapdragon |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 |
Memory
| RAM | 6 GB |
Storage
| Internal storage | 128 GB |
Operating System
| Operating system | Android 16 |
Expandable storage
| Card reader | integrated |
| Supported memory cards | microSD |
| Readable formats | microSD |
| Max. memory expansion | 2,000 GB |
AI
| AI feature | Google Gemini |
Communication
| Data communication | Bluetooth, WLAN |
| WLAN standards | IEEE 802.11g, IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.0 |
Camera
| Max. camera resolution | 8 MP |
| Video recording | 1080p |
| Front camera | 5.0 megapixels |
Sound
| Number of speakers | 4 |
Power Supply
| Battery capacity | 8,000 mAh |
Dimensions & Weight
| Form factor | Slate PC |
| Color | blue |
| Length | 18.9 cm |
| Width | 27.6 cm |
| Height | 7 mm |
| Weight | 542 g |
Further Features
| Connections | USB-C |
| USB Version | USB 2.0 |
| Tablet sensors | Accelerometer, proximity sensor, Hall sensor, ambient light sensor |
| Input method | Stylus |
| Market launch | 2026 |