Skip to product information
Teclast P85T Kids
€84,00 EUR
Android tablet, 8 inch, screen resolution 1,280 x 800 pixels, 4 GB RAM, 64 GB, Android 14, microSD, 2 MP, 340 g
general
| Tablet Types | Android Tablet, Kids Tablet |
Display
| Display Size | 8 inch |
| Screen Diagonal | 20.32 cm |
| Screen Resolution | 1,280 x 800 pixels |
| Display Type | LED-Backlight, Widescreen, Touchscreen, IPS |
| Touchscreen | capacitive, multi-touch |
| Aspect Ratio | 16:10 |
Processor
| Clock Speed | 1.8 GHz |
| Processor Core | Octa-Core |
| Processor Cores | 8 |
| Processor Manufacturer | Allwinner |
| Processor | Allwinner A523 |
Memory
| RAM | 4 GB |
Storage
| Internal Storage | 64 GB |
| Storage Type | Flash Memory |
Operating System
| Operating System | Android 14 |
Expandable Storage
| Card Reader | integrated |
| Supported Memory Cards | microSD |
| Readable Formats | microSD |
Communication
| Data Communication | WLAN, Bluetooth |
| WLAN Standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11b, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.2 |
Camera
| Max. Camera Resolution | 2 MP |
| Front Camera | 0.3 Megapixel |
Graphics
| Graphics Card Manufacturer | ARM |
| Graphics Card | ARM Mali G57 |
| Graphics Memory | Shared Memory |
Power Supply
| Battery Capacity | 5,000 mAh |
Dimensions & Weight
| Form Factor | Slate PC |
| Length | 20.2 cm |
| Width | 12.2 cm |
| Height | 9 mm |
| Weight | 340 g |
Further Features
| Connections | USB-C, Headphone Output |
| USB Version | USB 3.1 |
| Tablet Sensors | Accelerometer, Hall Sensor |
| Market Launch | 2024 |