Skip to product information
Tecno Spark 30C 4GB/128GB Orbit White
€100,00 EUR
LTE Smartphone, 6.67 inch, HD, 120 Hz, 50 MP, 4 GB RAM, 128 GB internal storage, Helio G81, Android 14, 5,000 mAh, expandable storage
general
| Product types | LTE Smartphone, Dual-SIM Phone, Android Phone, Phablet |
General
| Market launch | 2024 |
| Series | Tecno Spark |
| Smartphone Class | Entry-level |
Display
| Display size | 6.67 inch / 16.942 cm |
| Display resolution | 1,600 x 720 pixels / HD |
| Display type | IPS, LCD |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display aspect ratio | 20:9 |
| Display special features | Punch-hole display |
| Pixel density | 267 ppi |
| Brightness | 430 cd/m² |
Main camera
| Camera technology | Dual camera |
| Camera 1 | 50MP, wide angle, f/1.8 |
| Camera 2 | 0.08MP |
| Flash | Dual-LED flash |
| Focus function | Phase-focus (PDAF) |
| Main camera video recording | Full HD (30fps) |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 8MP |
| Selfie flash | LED flash |
Hardware
| RAM | 4 GB |
| Internal storage | 128 GB |
| Max. storage expansion | 1,000 GB |
| Processor manufacturer | Mediatek |
| Processor type | Helio G81 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 2 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Mail G52 MC2 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM Standby |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory cards | microSDHC, microSDXC, microSD |
| Sensors | Proximity sensor, Accelerometer (G-sensor), Magnetometer, Fingerprint sensor |
| Location services | GPS, GLONASS, Galileo |
| Multimedia function | FM radio |
| Audio feature | Stereo speakers |
Software
| Available operating system | Android 14 |
Communication
| Mobile communication standards | 4G, 2G, 3G |
| Mobile data communications | LTE, EDGE, GPRS, GSM, UMTS, WCDMA, HSPA, HSDPA |
| Local connections | Bluetooth, WLAN, NFC |
| Bluetooth version | 5 |
Interfaces
| Connections | USB-C, 3.5mm jack |
Housing
| Design | Bar phone |
| Color | white |
| Housing material | Plastic |
| Physical buttons | Power button, Volume control |
| Fingerprint sensor position | side |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 5,000 mAh |
| Battery features | Fast charging function, permanently installed battery |
| Charging current specification | 18W |
Other features
| Integrated security | Fingerprint |