Skip to product information
UleFone Armor 29 Ultra Marvel Black
€821,00 EUR
LTE Smartphone, 6.67 inch, Full HD, 120 Hz, 16 GB RAM, 1,000 GB internal storage, Dimensity 9300+, Android 15, 21,200 mAh
general
| Product types | LTE Smartphone, Dual-SIM Phone, Outdoor Phone, Android Phone |
General
| Market launch | 2025 |
| Series | Ulefone Armor |
Display
| Display size | 6.67 inch |
| Display resolution | 2,400 x 1,080 pixels / Full HD |
| Display type | AMOLED |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display aspect ratio | 20:9 |
| Display special features | Always On Display |
| Display material | Gorilla Glass 5 |
| Pixel density | 395 ppi |
| Screen-to-body ratio | 70.8 % |
2nd Display
| Display type | Rear display |
| Display size | 1.04 inch |
| Display resolution | 340 x 340 pixels |
Main camera
| Camera technology | Triple camera, 8k video recording, 4k video recording |
| Camera 1 | 50MP, f/1.9, wide-angle, 23mm |
| Camera 2 | 64MP, f/1.8, 26mm, night vision camera |
| Camera 3 | 50MP, f/2.2, 16mm, 117°, ultra-wide-angle |
| Flash | LED Flash |
| Focus function | Phase-detect autofocus (PDAF) |
| Recording functions | HDR, Panorama |
| Main camera video recording | 8K (30fps), 4K (30fps) |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 50MP, f/2.5, wide-angle |
| Selfie video recording | Full HD (30fps) |
Hardware
| RAM | 16 GB |
| Internal storage | 1,000 GB |
| Processor manufacturer | Mediatek |
| Processor type | Dimensity 9300+ |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 3.4 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Immortalis G720 MC12 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM Standby |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory card | microSD |
| Sensors | Fingerprint sensor, Accelerometer (G-sensor), Gyroscope, Proximity sensor, Barometer |
| Location services | GPS, Galileo, GLONASS, QZSS, NavIC |
Software
| Available operating system | Android 15 |
Communication
| Mobile communication standards | 5G, 4G, 3G, 2G |
| Mobile data communication | LTE |
| Local connections | NFC, Bluetooth, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Display, Wi-Fi Hotspot, Tri-band WLAN |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz, 6 GHz |
| Bluetooth version | 5.4 |
Interfaces
| Connections | 3.5mm jack, USB-C |
| USB standards | 3.2 Gen 2, DisplayPort, OTG (On-The-Go) |
Housing
| Form factor | Bar phone |
| Color | black |
| Protection classes | IP69K, IP68 |
| Fingerprint sensor position | side |
| Weight | 688 g |
| Height | 177.3 mm |
| Width | 85.6 mm |
| Depth | 33.8 mm |
Battery & Run times
| Battery capacity | 21,200 mAh |
| Battery features | Fast charging function |
| Charging current specifications | 120W, 10W Wireless Charging |