Skip to product information
UleFone Armor X32 Orange
€207,00 EUR
LTE Smartphone, 5.65 inch, HD, 90 Hz, 6 GB RAM, 128 GB internal memory, Helio G91, Android 14, 5,500 mAh
general
| Product types | LTE Smartphone, 5G Phone, Outdoor Phone, Dual-SIM Phone, Android Phone |
General
| Market launch | 2025 |
| Series | Ulefone Armor |
| Product highlights | latest mobile communication standard 5G |
Display
| Display size | 5.65 inch / 14.351 cm |
| Display resolution | 1,440 x 720 pixels / HD |
| Display type | IPS, LCD |
| Refresh rate | 90 Hz |
| Display aspect ratio | 18:9 |
| Display material | Gorilla Glass 5 |
| Display feature | scratch-resistant |
| Pixel density | 285 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 62.4 % |
Main camera
| Camera technology | Triple camera |
| Camera 1 | 48MP, f/1.8, wide-angle |
| Camera 2 | 20MP, f/1.8, night vision camera |
| Camera 3 | 2MP, Macro |
| Flash | LED flash |
| Focus function | Phase detection autofocus (PDAF) |
| Recording functions | HDR, Panorama |
| Main camera video recording | 2560 x 1440, Full HD (30fps) |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 16MP, f/2.2, wide-angle |
| Selfie video recording | Full HD (30fps) |
Hardware
| RAM | 6 GB |
| Internal storage | 128 GB |
| Processor manufacturer | Mediatek |
| Processor type | Helio G91 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 2 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Mali G52 MC2 |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory card | microSDXC |
| Sensors | Proximity sensor, Gyroscope, Accelerometer (G-sensor), Barometer, Fingerprint sensor |
| Location services | GPS, Galileo, GLONASS, QZSS |
Software
| Available operating system | Android 14 |
Communication
| Mobile communication standards | 5G, 4G, 3G, 2G |
| Mobile data communication | LTE, HSPA, CDMA, GSM |
| Local connections | Infrared, Bluetooth, WLAN, Dual-band WLAN, NFC |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac) |
| Bluetooth version | 5.2 |
Interfaces
| Connections | USB-C, 3.5mm jack |
Housing
| Form factor | Bar phone |
| Color | orange |
| Protection class | IP68, IP69K |
| Fingerprint sensor position | side |
| Weight | 280 g |
| Height | 163.4 mm |
| Width | 80.8 mm |
| Depth | 14.5 mm |
Battery & Run times
| Battery capacity | 5,500 mAh |
| Battery | Li-Polymer |
| Battery features | built-in battery, fast charging function |
| Charging current specification | 18W |
Further features
| Integrated security | Fingerprint |