Skip to product information
UleFone RugKing Pad Pro
€219,00 EUR
Outdoor tablet, 8.68 inch, display resolution 1,340 x 800 pixels, refresh rate 90 Hz, 8 GB RAM, 128 GB, Android 16, microSD, 16 MP, 540 g
general
| Tablet types | Outdoor tablet, LTE tablet |
| Certifications | IP68, IP69K, MIL-STD 810H |
EU energy label
| Battery life per charge cycle | 71h 19min |
| Reliability class | A |
| Repairability class | C |
| Battery life in cycles | 1,000 x |
| Ingress protection rating | IP68 |
Display
| Display size | 8.68 inches |
| Screen diagonal | 22.047 cm |
| Screen resolution | 1,340 x 800 pixels |
| Display type | LED backlight, touchscreen |
| Display surface | scratch-resistant |
| Display material | Gorilla Glass 3 |
| Touchscreen | capacitive, multi-touch |
| Refresh rate | 90 Hz |
Processor
| Clock speed | 1.6 GHz |
| Processor core | Octa-Core |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | Unisoc |
| Processor type | Unisoc Tiger |
| Processor | Unisoc Tiger T615 |
RAM
| RAM | 8 GB |
Storage
| Internal storage | 128 GB |
| Storage type | Flash memory |
Operating system
| Operating system | Android 16 |
Expandable storage
| Card reader | integrated |
| Supported memory cards | microSD |
| Readable formats | microSD |
| Max. memory expansion | 2,000 GB |
Communication
| Data communication | WLAN, Bluetooth |
| WLAN standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| WLAN frequencies | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.2 |
| Mobile data communication | 4G |
| SIM card | Nano-SIM |
Camera
| Max. camera resolution | 16 MP |
| Video recording | 1080p, 480p, 720p |
| Front camera | 8.0 Megapixels |
Graphics
| Graphics card manufacturer | ARM |
| Graphics card | ARM Mali G57 |
| Graphics memory | Shared Memory |
Power supply
| Battery capacity | 7,000 mAh |
Dimensions & weight
| Form factor | Slate PC |
| Housing features | dust resistant, splash-proof, moisture resistant |
| Length | 22.2 cm |
| Width | 13.2 cm |
| Height | 12 mm |
| Weight | 540 g |
Other features
| Ports | SIM card slot, USB-C, headphone output |
| USB version | USB 2.0 |
| Features | Dual-band antenna |
| Special feature | Dual-SIM |
| Outdoor functions | GPS, GLONASS, Galileo, Beidou |
| Tablet sensors | E-compass, accelerometer, proximity sensor, ambient light sensor, pedometer |