Skip to product information
Vivo V60 Lite 5G 12GB 512GB black
€410,00 EUR
Dual-SIM mobile phone, 6.77 inch, 120 Hz, 12 GB RAM, 256 GB internal storage, Dimensity 7360, 6,500 mAh
general
| Product types | Dual-SIM mobile phone, LTE Smartphone, Phablet, Android Phone, 5G Phone |
General
| Market launch | 2025 |
| Series | Vivo V |
Display
| Display size | 6.77 inch |
| Display type | AMOLED |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display special features | Always On Display |
Main camera
| Camera technology | 4k video recording |
| Camera 1 | 50MP |
| Camera feature | Aura Light Portrait |
Hardware
| RAM | 12 GB |
| Internal storage | 256 GB |
| Processor manufacturer | Mediatek |
| Processor type | Dimensity 7360 |
Software
| AI function | Image editing |
| AI features | AI Noise Reduction Call, AI Subtitles, AI Magic Editor, AI SuperLink |
Communication
| Mobile communication standard | 5G |
Casing
| Color | black |
| Protection class | IP54 |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 6,500 mAh |
| Battery features | Fast charging function |
| Fast charging technology | FlashCharge |
| Charging current specification | 90W |
| Talk time | 10 h |
Further features
| Scope of delivery | Charger |