Skip to product information
Vivo Y19s 128GB Pearl Silver
€149,00 EUR
Dual-SIM mobile phone, 6.68 inch, HD, 90 Hz, 50 MP, 6 GB RAM, 128 GB internal storage, Tiger T612, Android 14, 5,500 mAh
general
| Product types | Dual-SIM phone, Android phone, Phablet, LTE Smartphone |
General
| Market launch | 2025 |
| Series | Vivo Y |
| Smartphone class | Entry-level |
Display
| Display size | 6.68 inches / 16.967 cm |
| Display resolution | 1,608 x 720 pixels / HD |
| Display type | LCD |
| Refresh rate | 90 Hz |
| Display features | Wet Finger Tracking, Infinity-O Display |
| Pixel density | 264 ppi |
| Brightness | 1,000 cd/m² |
Main camera
| Camera technology | Dual camera |
| Camera 1 | f/1.8, 50MP |
| Camera 2 | f/3, 0.08MP |
| Flash | LED flash |
| Capture features | Panorama, Night mode, Portrait mode, Pro mode, Slow motion, Live stream |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | f/2.2, 5MP |
Hardware
| RAM | 6 GB |
| Internal storage | 128 GB |
| Processor manufacturer | Unisoc |
| Processor type | Tiger T612 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 1.8 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Mali G57 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM Standby |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory card | microSD |
| Sensors | Accelerometer (G-sensor), Gyroscope, Brightness sensor, Proximity sensor, Magnetometer, Fingerprint sensor |
| Location services | GPS, GLONASS, BeiDou, QZSS, Galileo |
| Multimedia function | FM radio |
| Audio feature | Speaker |
Software
| Available operating system | Android 14 |
| User interface | Funtouch OS 14 |
| Pre-installed apps | Google Play Store, Google Search |
| AI function | Improved photo shooting |
Communication
| Cellular standards | 2G, 4G, 3G |
| Mobile data communications | GSM, LTE, WCDMA |
| Local connections | WLAN, Bluetooth, Dual-band WLAN |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.2 |
Interfaces
| Connection | USB-C |
| USB standard | OTG (On-The-Go) |
| Connection position | USB bottom |
Housing
| Design | Bar phone |
| Color | silver |
| Housing material | Plastic |
| Housing features | Dustproof, splash-proof |
| Protection class | IP64 |
| Physical buttons | Power button, volume control |
| Fingerprint sensor position | Side |
| Weight | 198 g |
| Height | 165.75 mm |
| Width | 76 mm |
| Depth | 8.1 mm |
Battery & runtime
| Battery capacity | 5,500 mAh |
| Battery | Li-Ion |
| Battery features | Fast charging function |
| Charging current specification | 15W |
| Gaming | Up to 8 h |
Other features
| Input method | Virtual keyboard |
| Integrated security | Fingerprint |
| Scope of delivery | Quick guide, SIM card tool, protective cover, USB adapter (USB Type-C), screen protector (applied) |