Skip to product information
Volla Phone Quintus Ubuntu Touch
€720,00 EUR
LTE Smartphone, 6.78 inch, Full HD, 120 Hz, 8 GB RAM, 256 GB internal storage, Dimensity 7050, Ubuntu, 4,700 mAh
general
| Product types | LTE smartphone, dual-SIM mobile phone, Android mobile phone, phablet |
General
| Smartphone class | Mid-range |
Display
| Display size | 6.78 inch / 17.221 cm |
| Display resolution | 2,400 x 1,080 pixels / Full HD |
| Display type | AMOLED |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display aspect ratio | 20:9 |
| Display features | Always On Display, Punch-Hole Display |
| Brightness | 980 cd/m² |
Main camera
| Camera technology | Triple camera, 4k video recording |
| Camera 1 | 50MP, wide-angle, f/1.88 |
| Camera 2 | 8MP, ultra-wide-angle, f/2.2 |
| Camera 3 | 2MP, macro, f/2.4 |
| Flash | LED flash |
| Main camera video recording | 4K (30fps) |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 16MP |
Hardware
| RAM | 8 GB |
| Internal storage | 256 GB |
| Processor manufacturer | Mediatek |
| Processor type | Dimensity 7050 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 2.6 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Mali G68 MC4 |
| Dual SIM technology | Dual SIM standby |
| SIM card | Nano-SIM |
| Sensors | Proximity sensor, accelerometer (G-sensor), magnetometer, fingerprint sensor, gyroscope |
Software
| Available operating system | Ubuntu |
Communication
| Mobile communication standards | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Mobile data communications | EDGE, GPRS, GSM, LTE, UMTS, WCDMA |
| Local connections | Bluetooth, WLAN, dual-band WLAN |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 6 (ax) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.2 |
Interfaces
| Port | USB-C |
| USB standards | 2.0, OTG (On-The-Go) |
Housing
| Form factor | Bar phone |
| Color | black |
| Physical buttons | On/Off button, volume control |
| Weight | 204.6 g |
| Height | 164.15 mm |
| Width | 74.7 mm |
| Depth | 8.75 mm |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 4,700 mAh |
| Battery | Li-Ion |
| Battery features | Built-in battery |
Other features
| Integrated security | Fingerprint |
| Scope of delivery | Protective case, USB cable, headset, SIM card tool, quick start guide |