Skip to product information
Xiaomi 15 512GB Liquid Silver
€1.071,00 EUR
5G mobile phone, 6.36 inch, Full HD, 120 Hz, 50 MP, 12 GB RAM, 512 GB internal memory, Snapdragon 8 Elite, Android 15, 5,240 mAh
general
| Product types | 5G Mobile Phone, AI Mobile Phone, LTE Smartphone, Android Mobile Phone |
General
| Market launch | 2025 |
| Smartphone class | High-End |
| Product highlights | Qualcomm Snapdragon 8 Elite, latest 5G mobile standard |
Display
| Display size | 6.36 inch / 16.154 cm |
| Display resolution | 2,670 x 1,200 pixels / Full HD |
| Display type | OLED |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display aspect ratio | 20:9 |
| Display special features | Dolby Vision, LTPO panel, Always On Display, Punch-Hole Display, HDR10+ |
| Pixel density | 460 ppi |
| Brightness | 3,200 cd/m² |
Main camera
| Camera technology | Triple camera, 8k video recording, 4k video recording, optical zoom, optical image stabilization |
| Camera 1 | 50MP, wide-angle, f/1.6, 23mm, OIS |
| Camera 2 | 50MP, telephoto camera, f/2, 60mm, OIS, 3x optical zoom |
| Camera 3 | 50MP, ultra-wide-angle, f/2.2, 14mm, 115° |
| Flash | Dual-LED flash |
| Focus functions | Dual Pixel Autofocus, Phase Focus (PDAF), Laser Autofocus (LDAF) |
| Optical zoom | 3x |
| Recording functions | HDR, AI functions, Panorama |
| Main camera video recording | 8K (30/24fps), 4K (60/30/24fps), Full HD (960/240/120/60/30fps) |
| Camera feature | HDR10+, Dolby Vision HDR |
| DxO Mark (Camera Index) | 147 |
| DxO Mark | 163 (max value awarded 05/2024) |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 32MP, wide-angle, f/2, 22mm |
| Selfie video recording | 4K (60/30fps), Full HD (60/30fps) |
Hardware
| RAM | 12 GB |
| Internal storage | 512 GB |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor type | Snapdragon 8 Elite |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 4.32 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Adreno 830 |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory card | no slot |
| Sensors | Proximity sensor, Gyro sensor, Accelerometer (G-Sensor), Magnetometer, Barometer, Fingerprint sensor |
| Location services | GPS, A-GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou, Dual GPS, QZSS |
| Audio features | Stereo speakers, Hi-Res Audio, Hi-Res Wireless Audio (HWA), aptX-HD support, aptX support, LHDC 5 |
Software
| Available operating system | Android 15 |
| Update guarantee | 4 years Android updates, 4 years security patches |
| User interface | HyperOS 2 |
| Pre-installed apps | Google Play Store, Google Services |
| AI features | Live voice translation, Live text translation, object search in images, information summarization, improved photo capture, image editing |
Communication
| Mobile communication standards | 5G, 4G, 3G, 2G |
| Mobile data communications | EDGE, GPRS, GSM, LTE, WCDMA, HSDPA, NSA, SA |
| Local connections | Tri-band Wi-Fi, Infrared, Wi-Fi Direct, Bluetooth, WLAN, Dual-band Wi-Fi, NFC |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 7, WiFi 6e |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz, 6 GHz |
| Bluetooth version | 6.0 |
Interfaces
| Connection | USB-C |
| USB standards | 3.2 Gen 2, DisplayPort, OTG (On-The-Go) |
Housing
| Design | Bar phone |
| Color | silver |
| Housing material | Aluminum frame |
| Housing features | waterproof, dustproof |
| Waterproof | up to 1.5m for 30min |
| Protection class | IP68 |
| Physical buttons | On/Off button, Volume control |
| Weight | 189 g |
| Height | 152.3 mm |
| Width | 71.2 mm |
| Depth | 8.1 mm |
Battery & Run times
| Battery capacity | 5,240 mAh |
| Battery | Silicon-Carbon Anodes |
| Battery features | permanently installed battery, fast charging function, wireless charging, Reverse Wireless Charging |
| Fast charging technologies | Power Delivery 3.0, Quick Charge 3 |
| Charging current specifications | 90W, 50W, 10W Reverse Wireless Charging |
Other features
| Integrated security | Fingerprint |