Skip to product information
Xiaomi MI AirDots Pro
€51,00 EUR
Bluetooth headphones, in-ear, wireless, Bluetooth 4.2, 10 h battery life, cable length 1 m, active noise cancellation
general
| Product types | Bluetooth headphones, earbuds, noise-cancelling headphones |
| Type | Closed |
| Wearing style | in-ear |
Function
| Transmission type | wireless |
| suitable for | smartphone, mobile audio player |
| Features | microphone |
Bluetooth properties
| Bluetooth version | Bluetooth 4.2 |
Sound
| Driver | 7 mm |
| Number of drivers (per side) | 1 |
| Magnet type | Neodymium |
Battery
| Battery life | 10 h |
| Talk time | 10 h |
| Battery charging time | 1 h |
| Battery capacity | 100 mAh |
Cable
| Cable length | 1 m |
Design
| Color | white |
Warranty and scope of delivery
| Scope of delivery | Transport case with integrated charger |
Further properties
| Market launch | 2019 |