Skip to product information
Xiaomi Poco C75 128GB Green
€149,00 EUR
LTE Smartphone, 6.5 inch, HD, 120 Hz, 50 MP, 6 GB RAM, 128 GB internal storage, Helio G81 Ultra, Android 14, 5,160 mAh, expandable memory
general
| Product types | LTE Smartphone, Dual-SIM Phone, Android Phone, Phablet |
General
| Market launch | 2024 |
| Series | Xiaomi Poco |
| Smartphone class | Entry-level |
Display
| Display size | 6.5 inches / 16.51 cm |
| Display resolution | 1,640 x 720 pixels / HD |
| Display type | IPS, LCD |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display features | 240 Hz touch sensor, waterdrop notch |
| Pixel density | 260 ppi |
| Screen-to-body ratio | 89.7 % |
| Brightness | 600 cd/m² |
| Contrast | 1,500:1 |
Main camera
| Camera 1 | 50MP, wide-angle, f/1.8 |
| Flash | LED flash |
| Focus function | Phase-detect autofocus (PDAF) |
| Main camera video recording | Full HD (30fps) |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 13MP, wide-angle, f/1.8, 28mm |
| Selfie video recording | Full HD (30fps) |
Hardware
| RAM | 6 GB |
| virtual RAM | 16 GB |
| Internal storage | 128 GB |
| Max. memory expansion | 2,000 GB |
| Processor manufacturer | Mediatek |
| Processor type | Helio G81 Ultra |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 2 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Mali G52 MC2 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM standby |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory cards | microSDHC, microSDXC, microSD |
| Sensors | Proximity sensor, magnetometer, fingerprint sensor |
| Location services | GPS, Galileo, GLONASS, BeiDou |
| Multimedia function | FM radio |
Software
| Available operating system | Android 14 |
| User interface | HyperOS |
| Pre-installed apps | Google Play Store, Google Services |
Communication
| Mobile network standards | 4G, 3G, 2G |
| Mobile data communications | LTE, EDGE, GPRS, GSM, UMTS, WCDMA, HSPA |
| LTE frequency bands | B1, B2, B3, B4, B5, B7, B8, B20, B28, B38, B40, B41, B66 |
| Local connections | Bluetooth, WLAN, dual-band WLAN, NFC |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.4 |
Interfaces
| Connections | USB-C, 3.5mm jack |
| USB standards | 2.0, OTG (On-The-Go) |
Casing
| Design | Bar phone |
| Color | green |
| Physical buttons | Power button, volume control |
| Fingerprint sensor position | side |
| Weight | 204 g |
| Height | 171.9 mm |
| Width | 77.8 mm |
| Depth | 8.2 mm |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 5,160 mAh |
| Battery features | Fast charging function, permanently installed battery |
| Charging current specification | 18W |
Other features
| Integrated security | Fingerprint, face recognition |