Skip to product information
Xiaomi Poco F6 Pro 512GB White
€540,00 EUR
LTE Smartphone, 6.67 inch, Quad HD, 120 Hz, 12 GB RAM, 512 GB internal memory, Snapdragon 8 Gen 2, Android 14, 5,000 mAh
general
| Product types | LTE Smartphone, 5G Phone, Dual-SIM Phone, Phablet, Android Phone |
General
| Market launch | 2024 |
| Series | Xiaomi Poco |
| Smartphone class | Mid-range |
| Product highlights | bright display, latest 5G mobile standard |
Display
| Display size | 6.67 inches / 16.942 cm |
| Display resolution | 3,200 x 1,440 pixels / Quad HD |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display aspect ratio | 20:9 |
| Display features | Flow AMOLED, Dolby Vision, Punch-Hole-Display |
| Pixel density | 526 ppi |
| Brightness | 4,000 cd/m² |
Main camera
| Camera technology | Triple camera, optical image stabilization, 8k video recording, 4k video recording |
| Camera 1 | 50MP, wide-angle |
| Camera 2 | 8MP, ultra-wide-angle |
| Camera 3 | 2MP, macro |
| Flash | LED flash |
| Image stabilizer | optical (OIS) |
| Main camera video recording | 8K (24fps), 4K (60/30/24fps), Full HD (960/240/120/60/30fps), HD (1920fps) |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 16MP, wide-angle |
| Selfie video recording | Full HD (60/30fps) |
Hardware
| RAM | 12 GB |
| Internal storage | 512 GB |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor type | Snapdragon 8 Gen 2 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 3.2 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Adreno 740 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM Standby |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory card | without slot |
| Sensors | Fingerprint sensor, proximity sensor, accelerometer (G-sensor), gyroscope, magnetometer |
| Location services | Dual GPS, GPS, A-GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo, QZSS, NavIC |
| Audio feature | Stereo speakers |
Software
| Available operating system | Android 14 |
| User interface | HyperOS |
| Pre-installed apps | Google Play Store, Google Services |
Communication
| Mobile communication standards | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Mobile data communications | EDGE, GPRS, GSM, LTE, WCDMA, UMTS, HSPA, HSDPA |
| Local connections | Bluetooth, WLAN, Dual-band Wi-Fi, NFC |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 6e |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
Interfaces
| Connection | USB-C |
| USB standards | 2.0, OTG (On-The-Go) |
Housing
| Design | Bar phone |
| Color | white |
| Physical buttons | On/Off button, volume control |
| Fingerprint sensor position | Front, in the display |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 5,000 mAh |
| Battery features | permanently installed battery, fast charging function |
| Fast charging technologies | Pump-Express 3.0, Quick Charge 3 |
| Charging current specification | 120W |
Other features
| Integrated security | Fingerprint |