Skip to product information
Xiaomi Poco F7 Ultra 512GB Black
€963,00 EUR
5G mobile phone, 6.67 inch, Quad HD, 120 Hz, 50 MP, 16 GB RAM, 512 GB internal storage, Snapdragon 8 Elite, Android 15, 5,300 mAh
general
| Product types | 5G mobile phone, LTE smartphone, dual-SIM mobile phone, phablet, Android mobile phone |
General
| Market launch | 2025 |
| Series | Xiaomi Poco |
| Smartphone class | High-End |
| Product highlights | bright display, latest 5G mobile standard, Qualcomm Snapdragon 8 Elite, optical camera zoom |
Display
| Display size | 6.67 inches / 16.942 cm |
| Display resolution | 3,200 x 1,440 pixels / Quad HD |
| Display type | AMOLED |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display aspect ratio | 20:9 |
| Display special features | Dolby Vision, Always On Display, punch-hole display, HDR10+ |
| Display material | Poco Shield Glass |
| Display feature | scratch-resistant |
| Pixel density | 526 ppi |
| Brightness | 3,200 cd/m² |
Main camera
| Camera technology | Triple camera, 8k video recording, 4k video recording, optical zoom, optical image stabilization |
| Camera 1 | 50MP, wide-angle, f/1.6, 24mm, OIS |
| Camera 2 | 50MP, telephoto camera, f/2, 60mm, OIS, 2.5x optical zoom |
| Camera 3 | 32MP, ultra-wide-angle, f/2.2, 15mm, 120° |
| Flash | LED flash |
| Focus functions | Phase-detect autofocus (PDAF), Dual Pixel Autofocus |
| Optical zoom | 2.5x |
| Main camera video recording | 8K (24fps), 4K (60/30/24fps), Full HD (960/240/120/60/30fps) |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 32MP, wide-angle |
Hardware
| RAM | 16 GB |
| Internal storage | 512 GB |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor type | Snapdragon 8 Elite |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 4.32 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Adreno 830 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM Standby |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory card | without slot |
| Sensors | Proximity sensor, gyroscope, accelerometer (G-sensor), magnetometer, fingerprint sensor |
| Location services | Dual GPS, GPS, A-GPS, BeiDou, Galileo, GLONASS, NavIC, QZSS |
| Audio features | Stereo speakers, Hi-Res Audio, Hi-Res Wireless Audio (HWA) |
Software
| Available operating system | Android 15 |
| User interface | HyperOS 2 |
| Pre-installed apps | Google Play Store, Google Services |
Communication
| Mobile communication standards | 5G, 4G, 3G, 2G |
| Mobile data communications | EDGE, GPRS, GSM, LTE, WCDMA, UMTS, HSDPA, SA, NSA |
| LTE frequency bands | B1, B2, B3, B4, B5, B7, B8, B18, B19, B20, B26, B28, B38, B40, B41, B42, B48, B66 |
| Local connections | Infrared, Bluetooth, WLAN, NFC |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 6 (ax), WiFi 7 |
| Bluetooth version | 6.0 |
Interfaces
| Port | USB-C |
Housing
| Design | Bar phone |
| Color | black |
| Housing materials | hardened glass, aluminum frame |
| Housing features | waterproof, dustproof |
| Waterproof | up to 2.5m for 30min |
| Protection class | IP68 |
| Physical buttons | On/Off button, volume control |
| Fingerprint sensor position | Front, in-display |
| Weight | 212 g |
| Height | 160.3 mm |
| Width | 75 mm |
| Depth | 8.4 mm |
Battery & Run times
| Battery capacity | 5,300 mAh |
| Battery features | permanently installed battery, fast charging function, wireless charging |
| Fast charging technologies | Power Delivery 3.0, Quick Charge 3 |
| Battery charging time | 100% in 34min |
| Charging current specifications | 120W, 50W Wireless Charging |
Further features
| Integrated security | Fingerprint |