Skip to product information
Xiaomi Poco M6 4G 256GB Purple
€213,00 EUR
Dual-SIM mobile phone, 6.79 inch, Full HD, 90 Hz, 108 MP, 8 GB RAM, 256 GB internal memory, Helio G91 ultra, Android 14, 5,030 mAh, expandable memory
general
| Product types | Dual-SIM Phone, Android Phone, Phablet, LTE Smartphone |
General
| Market launch | 2024 |
| Series | Xiaomi Poco |
| Smartphone Class | Entry-level |
Display
| Display size | 6.79 inches / 17.247 cm |
| Display resolution | 2,460 x 1,080 pixels / Full HD |
| Display type | IPS, LCD |
| Refresh rate | 90 Hz |
| Display features | Punch-hole display |
| Pixel density | 396 ppi |
| Brightness | 550 cd/m² |
Main camera
| Camera technology | Dual camera |
| Camera 1 | Wide-angle, f/1.8, 108MP |
| Camera 2 | f/2.4, 2MP, Macro |
| Flash | LED Flash |
| Focus function | Phase Detection Autofocus (PDAF) |
| Recording features | Panorama, HDR, Night mode, Portrait mode, Slow motion |
| Main camera video recording | Full HD (30fps) |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | Wide-angle, f/2.5, 13MP |
| Selfie video recording | Full HD (30fps) |
Hardware
| RAM | 8 GB |
| Internal storage | 256 GB |
| Max. memory expansion | 1,000 GB |
| Processor manufacturer | Mediatek |
| Processor type | Helio G91 ultra |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 2 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Mali G52 MC2 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM Standby, Hybrid SIM slot |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory cards | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Sensors | Accelerometer (G-sensor), Proximity sensor, Magnetometer, Fingerprint sensor |
| Location services | GPS, GLONASS, A-GPS, BeiDou, Galileo |
| Multimedia function | FM radio |
Software
| Available operating system | Android 14 |
| Pre-installed apps | Google Services, Google Play Store |
Communication
| Mobile communication standards | 2G, 4G, 3G |
| Mobile data communication | GPRS, UMTS, GSM, LTE, EDGE, WCDMA, HSPA |
| LTE frequency bands | B20, B7, B1, B2, B5, B8, B38, B40, B41, B4, B28, B66, B3 |
| Local connections | WLAN, Dual-band WLAN, NFC, Bluetooth |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 3 (g), WiFi 2 (a), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.4 |
Interfaces
| Port | USB-C |
Housing
| Form factor | Bar phone |
| Color | violet |
| Housing material | Plastic |
| Physical buttons | Power button, Volume control |
| Fingerprint sensor position | side |
| Weight | 205 g |
| Height | 168.6 mm |
| Width | 76.3 mm |
| Depth | 8.3 mm |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 5,030 mAh |
| Battery features | Built-in battery, Fast charging function |
| Charging current specification | 33W |
Other features
| Integrated security features | Fingerprint, Face recognition |
| Scope of delivery | Quick start guide |