Skip to product information
Xiaomi Poco M7 Pro 5G 8GB/256GB Olive Twilight
€254,00 EUR
Dual-SIM phone, 6.67 inches, Full HD, 120 Hz, 50 MP, 8 GB RAM, 256 GB internal storage, Dimensity 7025 Ultra, Android 14, 5,110 mAh, expandable storage
general
| Product types | Dual-SIM phone, Android phone, Phablet, LTE Smartphone, 5G phone |
General
| Market launch | 2025 |
| Series | Xiaomi Poco |
| Smartphone class | Mid-range |
| Product highlights | latest mobile communication standard 5G, bright display |
Display
| Display size | 6.67 inches / 16.942 cm |
| Display resolution | 2,400 x 1,080 pixels / Full HD |
| Display type | AMOLED |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display aspect ratio | 20:9 |
| Display special features | Always On Display, Dolby Vision, HDR10+, Punch-Hole-Display |
| Display material | Gorilla Glass 5 |
| Display feature | scratch-resistant |
| Pixel density | 395 ppi |
| Brightness | 2,100 cd/m² |
Main camera
| Camera technology | optical image stabilization, dual camera |
| Camera 1 | wide angle, 26mm, 50MP, OIS, f/1.5 |
| Camera 2 | f/2.4, 2MP, depth sensor |
| Flash | LED flash |
| Image sensor | Sony IMX882 |
| Image stabilizer | optical (OIS) |
| Recording functions | Panorama, HDR |
| Main camera video recording | Full HD (30fps) |
Hardware
| RAM | 8 GB |
| Internal storage | 256 GB |
| Max. memory expansion | 2,000 GB |
| Processor manufacturer | Mediatek |
| Processor type | Dimensity 7025 Ultra |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 2.5 GHz |
| Graphics processor (GPU) | IMG BXM-8-256 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM Standby |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory cards | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Sensors | Accelerometer (G-sensor), Gyroscope, Proximity sensor, Magnetometer, Fingerprint sensor |
| Location services | GPS, GLONASS, A-GPS, BeiDou, Galileo |
| Audio features | Stereo speakers, Hi-Res Audio, Dolby Atmos |
Software
| Available operating system | Android 14 |
| Update guarantee | 4 years Android updates, 4 years security patches |
| Pre-installed apps | Google Services, Google Play Store |
| AI function | Google Gemini |
Communication
| Mobile communication standards | 2G, 4G, 3G, 5G |
| Mobile data communications | GPRS, UMTS, GSM, LTE, EDGE, WCDMA, HSPA, NSA, SA |
| LTE frequency bands | B1, B5, B8, B40, B41, B28, B3 |
| Local connections | Infrared, WLAN, Bluetooth, Dual-band WLAN |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 3 (g), WiFi 2 (a), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.3 |
Interfaces
| Connections | USB-C, 3.5mm jack |
| Connection positions | Headphone jack top, USB bottom |
Housing
| Form factor | Bar phone |
| Color | green |
| Protection class | IP64 |
| Physical buttons | On/Off button, volume control |
| Fingerprint sensor position | Front, in-display |
| Weight | 190 g |
| Height | 162.4 mm |
| Width | 75.7 mm |
| Depth | 8 mm |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 5,110 mAh |
| Battery features | non-removable battery, fast charging function |
| Charging current specification | 45W |
Other features
| Integrated security | fingerprint, face recognition |