Skip to product information
Xiaomi Poco Pad X1 512GB blue
€316,00 EUR
Gaming tablet, 11.2 inch, screen resolution 3,200 x 2,136 pixels, refresh rate 144 Hz, 8 GB RAM, 512 GB, Android 15, 13 MP, 500 g
general
| Tablet types | Gaming tablet, Android tablet, WiFi tablet |
| suitable for | Games |
Display
| Display size | 11.2 inch |
| Screen diagonal | 28.448 cm |
| Screen resolution | 3,200 x 2,136 pixels |
| Display type | LED backlight, widescreen, touchscreen, IPS, LCD |
| Touchscreen | capacitive, multitouch |
| Aspect ratio | 3:2 |
| Pixel density | 344 ppi |
| Brightness | 800 cd/m² |
| Refresh rate | 144 Hz |
Processor
| Clock speed | 2.6 GHz |
| Processor core | Octa-Core |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor type | Qualcomm Snapdragon |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 7+ Gen 3 |
RAM
| RAM | 8 GB |
Storage
| Internal storage | 512 GB |
| Storage type | Flash memory |
Operating system
| Operating system | Android 15 |
expandable storage
| Card reader | without |
Communication
| Data communication | WLAN, Bluetooth |
| WLAN standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax |
| WLAN frequencies | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.4 |
| Mobile data communication | without cellular |
Camera
| Max. camera resolution | 13 MP |
| Camera features | LED flash, HDR, panorama function |
| Video recording | 4K, 1080p |
| Front camera | 8.0 Megapixels |
| Selfie recording function | HDR |
Sound
| Speaker system | Stereo |
| Number of speakers | 4 |
Graphics
| Graphics card manufacturer | Qualcomm |
| Graphics card | Qualcomm Adreno 732 |
| Graphics memory | Shared Memory |
Power supply
| Battery capacity | 8,850 mAh |
Dimensions & Weight
| Form factor | Slate PC |
| Casing | Aluminum |
| Color | blue |
| Length | 25.1 cm |
| Width | 17.3 cm |
| Height | 6 mm |
| Weight | 500 g |
Further features
| Connections | USB, USB-C |
| USB version | USB 3.2 |
| Features | Dual-band antenna, speaker |
| Tablet sensors | Accelerometer, gyroscope, E-compass, brightness sensor |
| Integrated security | Face Recognition |
| Market launch | 2025 |