Skip to product information
Xiaomi Poco X8 Pro 8GB 512GB Green
€368,00 EUR
5G mobile phone, 6.59 inch, Quad HD, 120 Hz, 8 GB RAM, 512 GB internal memory, Dimensity 8500 Ultra, 6,500 mAh
general
| Product types | 5G phone, Dual-SIM phone, Android phone, Phablet |
EU Energy Label
| Battery life per charge cycle | 66h 25min |
| Reliability class | A |
| Repairability class | C |
| Battery life in cycles | 1,000 x |
| Ingress protection rating | IP68 |
General
| Market launch | 2026 |
| Series | Xiaomi Poco |
| Smartphone class | Mid-range |
| Product highlights | 120Hz AMOLED display, latest mobile standard 5G |
Display
| Display size | 6.59 inches / 16.739 cm |
| Display resolution | 2,756 x 1,268 pixels / Quad HD |
| Display type | AMOLED |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display aspect ratio | 19.5:9 |
| Display special features | Wet Finger Tracking, Always On Display, Infinity-O Display, HDR10+, Blue light filter, 480 Hz touch sensor |
| Display material | Gorilla Glass 7i |
| Display property | scratch-resistant |
| Pixel density | 460 ppi |
| Brightness | 3,500 cd/m² |
| Contrast | 8,000,000:1 |
Main camera
| Camera technology | Dual camera |
| Camera 1 | 50MP, f/1.5, OIS |
| Camera 2 | 8MP, f/2.2, ultra-wide angle |
| Flash | LED flash |
| Image sensor | Light Fusion 600 |
| Image stabilizer | optical (OIS) |
| Optical zoom | 2x |
| Recording functions | HDR, Text scanner, Portrait mode, Pro mode, Voice trigger, Panorama, Motion detection sensor, Continuous shooting, AI functions, Slow motion, Dual-view video, Time-lapse |
| Main camera video recording | 4k (60/30fps), Full HD (60/30fps), HD (30fps) |
| Camera feature | AI-Camera, Beauty Mode, SteadyShot, AI Remove Reflection, AI Cutouts, AI Beautify |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 20MP, wide-angle, f/2.2 |
| Selfie recording functions | Portrait mode, HDR, Time-lapse, Dual-view video |
| Selfie video recording | Full HD (60/30fps), HD (30fps) |
| Selfie video function | Slow motion |
Hardware
| RAM | 8 GB |
| Internal storage | 512 GB |
| Processor manufacturer | Mediatek |
| Processor type | Dimensity 8500 Ultra |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 3.4 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Mali G720 MC8 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM Standby |
| SIM card | Nano-SIM |
| Sensors | Brightness sensor, Fingerprint sensor, Accelerometer (G-sensor), Gyroscope, Proximity sensor |
| Location services | GPS, Galileo, QZSS, NavIC, GLONASS |
Software
| Pre-installed apps | Google Play Store, Google Services |
| AI functions | improved photo capture, Google Gemini |
Communication
| Mobile communication standards | 5G, 4G, 3G, 2G |
| Local connections | Wi-Fi Direct, Miracast, MIMO-WLAN, Bluetooth, WLAN, Dual-band WLAN, NFC |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 6 (ax) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 6 |
Interfaces
| Connection | USB-C |
| USB standards | 2.0, OTG (On-The-Go) |
Housing
| Design | Bar phone |
| Color | green |
| Weight | 201.5 g |
| Height | 157.5 mm |
| Width | 75.2 mm |
| Depth | 8.4 mm |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 6,500 mAh |
| Battery features | Fast charging function, permanently installed battery |
| Fast charging technologies | Power Delivery 3.0, HyperCharge |
| Battery charging time | 100% in 48min |
| Charging current specification | 100W |
Other features
| Integrated security | Fingerprint |
| Scope of delivery | USB cable, SIM card tool, protective case |